Výbuch chemičky. Mezi třemi oběťmi je i muž, na něhož spadl strop domu vzdáleného 2,5 kilometru

Úterní exploze a požár v chemické továrně u katalánského města Tarragona na severovýchodě Španělska má už tři oběti. Ráno našli záchranáři v troskách závodu mrtvého zaměstnance, který byl pohřešován, a odpoledne zemřel v nemocnici v Barceloně další pracovník továrny, který podle deníku La Vanguardia utrpěl popáleniny na 90 procentech těla. Stav jednoho ze zraněných zůstává vážný.

Tarragona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči dohašují poslední plameny v chemické továrně u katalánského města Tarragona. | Zdroj: Reuters

O první oběti informovala místní média už v úterý večer. Stal se jí devětapadesátiletý muž, který zemřel ve svém bytě na předměstí Tarragony, vzdáleném asi 2,5 kilometru od vybuchlé chemičky u obce La Canonja. Zřítil se na něj totiž strop, když do okna nad mužovým bytem vlétl téměř tunový kovový plát.

V Dortmundu se našly nevybuchlé pumy z druhé světové války. Pyrotechnici evakuovali 14 tisíc obyvatel

Číst článek

„Je to nejpravděpodobnější příčina, ač se zdá neuvěřitelná,“ řekl ve středu agentuře EFE starosta Tarragony Pau Ricomà. Podle něj s touto verzí pracují vyšetřovatelé událostí v továrně i ve čtvrti Torreforta v Tarragoně. Sergio Millán byl v úterý krátce před sedmou večer doma sám, protože jeho manželka šla předtím na procházku s vnučkou.

„Bylo to jako bomba,“ popsala deníku El País Antonia Moraová, Millánova sousedka. Uvedla také, že si nejprve myslela, že v domě vybuchl plyn.

Podle španělských médií byl předmět, který vlétl do domu ve čtvrti Torreforta, asi tři centimetry široký a měřil 122 krát 165 centimetrů. Vážil asi 800 kg, uvedly některé deníky. Podle nich to byl zřejmě kryt chemického reaktoru v továrně, který vylétl při explozi jako "špunt ze šampaňského". V nádrži, jež explodovala, bylo asi 20 tun ethylenoxidu.

Koupila byt v Prešově, ale radovala se z něj jen čtyři dny. Při výbuchu v něm naštěstí byly pouze kočky

Číst článek

Příčina neznámá

Výbuch, jehož příčina není zatím známá, nastal krátce před 19.00. Poté začalo v továrně hořet. Plameny šlehaly tak vysoko, že byly vidět několik kilometrů daleko. V okolí místa neštěstí byla krátce přerušena silniční i železniční doprava a místní úřady doporučily obyvatelům okolních obcí z preventivních důvodů nevycházet z domů.

Civilní obrana nicméně už krátce po výbuchu oznámila, že se nevytvořil toxický mrak a že do vzduchu v okolí se nedostaly nebezpečné chemikálie z továrny IQOXE. Ta se věnuje výrobě derivátů ethylenoxidu, který se používá například v kosmetickém průmyslu či při výrobě nemrznoucích směsí, lepidel, rozpouštědel či polyesterů.

Ethylenoxid je velmi výbušný, používá se i při výrobě raketového paliva a dobře hoří. „Exploze způsobila, že ethylenoxid začal hořet a páry z něj už obsahovaly jen oxid uhličitý a vodu,“ řekl deníku El Periódico chemik Vladimir Sánchez.

Místní úřady nyní také vyšetřují, zda provozovatel továrny dodržel všechny předpisy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme