Pompézní přivítání v Taškentu. Putin jel liduprázdným městem v doprovodu nekonečné kolony

Uzavřené ulice, neonové nasvícení a prezidentská kolona sahající dál, než kam dokázaly dohlédnout kamery. Přivítání ruské hlavy státu Vladimira Putina v Taškentu proběhlo s velkou pompou. Video se záběry majestátního zástupu limuzín a motorek s dramatickým hudebním podkresem zveřejnil na facebooku uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev. Putin s Mirzijojevem dali v pátek pokyn k zahájení výstavby první jaderné elektrárny v Uzbekistánu.

Taškent Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrárna, kterou postaví ruská skupina Rosatom, má podle Putina uspokojit nejen potřeby Uzbekistánu, ale i dalších zemí v regionu.

Rusko a Maďarsko se dohodly na cenách plynu i dostavbě jaderné elektrárny Paks

Číst článek

Mezivládní dohoda, uzavřená letos v září, počítá s výstavbou dvou jaderných bloků s reaktory typu VVER-1200, které odpovídají soudobým požadavkům Mezinárodní agentury pro atomovou energii, napsala agentura TASS. První blok má být spuštěn do konce roku 2028. Hodnota projektu se podle Putinova poradce Jurije Ušakova odhaduje na 11 miliard dolarů (asi 248 miliard korun).

Uzbekistán je jedním z největších producentů bavlny na světě, země také oplývá zásobami plynu. Nový prezident se pustil do politických a ekonomických reforem se známkami zmírnění autoritářského režimu; cílem je přilákat do Uzbekistánu investice a zahraniční turisty. Nová jaderná elektrárna má podle agentury AFP pokrýt asi pětinu uzbecké spotřeby elektřiny, a tím umožnit zvýšit vývoz plynu.

Autoritář Karimov má v Moskvě novou sochu

Putin před kamerami prohlásil, že program spolupráce obou zemí v příštích letech dosahuje objemu 25 miliard dolarů (asi 564 miliard Kč) a výsledkem této spolupráce má být podle něj ještě větší suma a vytvoření nových pracovních sil.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek s prezidentem Mirzijojevem dali prostřednictvím videokonference pokyn k zahájení výstavby první jaderné elektrárny v Uzbekistánu. | Foto: Alexei Nikolsky/Sputnik/Kremlin | Zdroj: Reuters

„Obchodní výměna od počátku roku vzrostla o 30 procent. Letos očekáváme, že obchod dosáhne šesti miliard dolarů (asi 135 miliard korun) a v nejbližších letech deseti miliard,“ řekl Mirzijojev. Ocenil vytvoření podmínek pro snadný vývoz ovoce a zeleniny z Uzbekistánu do Ruska, jakož i ruské investice do uzbecké ekonomiky za více než 8,5 miliardy dolarů.

Putin během jednání podle agentury TASS také prohlásil, že Rusko je ochotno Uzbekistánu nejen dodávat zbraně za ceny určené pro ruský trh, ale také se pustit do společné výroby.

Naposledy ruský prezident zavítal do Uzbekistánu krátce po pohřbu předchozího autoritářského vládce Islama Karimova, který své zemi, hraničící s Afghánistánem, po čtvrt století vládl tvrdou rukou. Ve čtvrtek mu v Moskvě odhalili sochu, a to gesto v pátek ocenil současný uzbecký prezident.

ČTK, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme