Portugalsko 2:1 Česko

Tato televize už není objektivní, řekl Fico o RTVS. Zákon o její proměně projedná vláda ve středu

Slovenská vláda patrně ve středu projedná návrh nového zákona o veřejnoprávním rozhlasu a televizi Slovenska (RTVS), oznámil v pondělí premiér Robert Fico. RTVS opět obvinil, že není objektivní. Původní předloha ministerstva kultury ohledně fungování RTVS vyvolala kritiku nejen samotné stanice, ale i opozice a zahraničních institucí včetně Evropské vysílací unie; upozornily například na hrozící ovládnutí RTVS státem.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico

Robert Fico | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nynější slovenská vládní koalice po svém nástupu do úřadu loni v říjnu zesílila tlak i vůči některým dalším médiím.

Zákon o RTVS nezůstane u ledu, říká poslanec SNS. Odložili ho, aby uklidnili veřejnost, míní právník

Číst článek

„Tato televize přestala být objektivní. Porušuje lidská práva, protože lidé mají právo na objektivní informace, což se neděje. RTVS potřebuje nový zákon, RTVS potřebuje nové vedení,“ řekl Fico novinářům po schůzce s ministryní kultury Martinou Šimkovičovou.

RTVS už dříve odmítla výtky nynějších vládních politiků, že není objektivní nebo že nedodržuje princip veřejnoprávnosti.

Slovenské ministerstvo kultury dříve oznámilo, že pracuje na úpravě návrhu nového zákona o RTVS. Původní předloha počítala například s výměnou nynějšího vedení televize a rozhlasu, se silnějším vlivem státu nebo se zřízením nové rady pro dohled nad jejím programem.

Podle ministerstva bude nový návrh v souladu s evropským aktem o svobodě médií, který Evropský parlament schválil v březnu a který má chránit nezávislost všech médií.

‚Národní kultura‘

Část představitelů slovenské kultury i opoziční politiky popudily plošné personální výměny v kulturních institucích v zemi či změny v dotační politice ministerstva kultury, které například zrušilo program podpory boje proti dezinformacím.

Fico se zastal Šimkovičové, která má podle posledního průzkumu největší nedůvěru mezi Slováky ze všech členů kabinetu.

Fico nekomunikuje s kritickými deníky, mluví ale s konspiračními médii. Ty navštěvuje stále více Slováků

Číst článek

„Je to ministerstvo kultury, které chce dělat slovenskou národní kulturu, a nikoliv kulturu transsexuálů, ne kulturu zvrhlosti, ne kulturu vulgárnosti, která se dostává na naši kulturní scénu,“ tvrdil Fico.

Kritiky Šimkovičové označil za duchovní bezdomovce a nekulturní lidi.

Vládní politici na Slovensku zvýšili tlak nejen na RTVS, ale i na další média. Ficova strana Směr-sociální demokracie od loňska ignoruje čtyři média, včetně nejsledovanější televize Markíza ze skupiny PPF rodiny zesnulého českého podnikatele Petra Kellnera, a označuje je za nepřátelská. Nově zástupci vládní koalice opakovaně nepřišli do politické diskusní relace Markízy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme