Tatranská Lomnice se změnila v moderní zimní středisko

Pokud se lyžovačka na Slovensku někde přibližuje Alpám, tak je to rozhodně pod Lomnickým štítem. Nejdelší i nejvýše položená slovenská sjezdovka začíná v Lomnickém sedle a končí o šest kilometrů níž v Tatranské Lomnici. Pokud jste tam ještě nebyli, stačí si pustit legendárního Anděla na horách s Jaroslavem Marvanem. Panorama je dodnes identické s filmovými záběry z Andělovy zimní dovolené. Jinak by se ale mrzutý revizor nestačil divit, co se v Tatranské Lomnici všechno změnilo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lomnický štít ze Skalnatého plesa

Lomnický štít ze Skalnatého plesa | Foto: Vojtěch Berger

Fronta u lanovky není moc dlouhá, a tak se během pár vteřin ocitám v kabince s hovorným Marošem, který místo dlouhého seznamování hned otvírá láhev borovičky. Prý na odvahu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž slovenského zpravodaje Českého rozhlasu Vojtěcha Bergera z Tatranské Lomnice

Maroš je železničář, peněz nemá na rozhazování, a tatranskou lyžovačku si dopřeje jenom jednou za čas.

Za 15 minut se loučíme nahoře na Skalnatém plese. Maroš nasazuje skialpy a mizí. Já ještě zůstávám, protože Skalnaté pleso už je nad mraky a pod Lomnickým štítem to vypadá skoro jako na ledovci. Sluníčko si na terase bufetu užívá i lyžařský instruktor Braňo:

„Když vyjde hezké počasí, jako například nyní, pod námi mlha a tady nahoře jasno, tehdy je to fakt krása. Tento rok je zde málo sněhu, když déle nesněží, sjezdovky jsou ledovější. Potom už to není až takový požitek.“

V Tatranské Lomnici se toho od dob Gustava Anděla opravdu hodně změnilo. Staré socialistické zotavovny se buď zbouraly anebo zrenovovaly. Přibyly nové lanovky, i atrakce pro bohaté. Jako apartmá přímo nahoře na Lomnickém štítu. Noc vás přijde na 430 eur.

Středisko je součástí realitního impéria společnosti J&T. Zatímco finanční dravci přemýšlí hlavně o číslech a zisku, majitelka malé Zamkovského horské chaty Jana Kalinčiková má jinou filozofii:

„Když obsluhuji hosty u okénka na chatě, představuji si, že na opačné straně okénka jsem mohla být i já. Mohla bych sem jezdit na dovolené. A byla bych ráda, kdybych se tu cítila dobře.“

Vojtěch Berger, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme