Tatry se s kůrovcem vyrovnávají pomalu, lidé jsou ale netrpěliví

Kůrovcový problém na Šumavě sledují se zájmem i ve Vysokých Tatrách, kde ho sami už léta řeší. Emoce i argumenty v tatranské debatě o kůrovci jsou navíc hodně podobné těm šumavským.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté míří do Tater navzdory kůrovcové kalamitě

Turisté míří do Tater navzdory kůrovcové kalamitě | Foto: Vojtěch Berger

Zkušenosti z Tater sice nejdou na Šumavu tak úplně přenést kvůli odlišnosti obou národních parků. Lesníci a aktivisté se ale na Slovensku o malého brouka hádají úplně stejně jako ti čeští.

V Tatrách také stejně jako na Šumavě platí, že příroda pracuje pomalu, zatímco lidé jsou netrpěliví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Vojtěch Berger informuje o následcích kůrovcové kalamity v Tatrách

„Takové dřevo tu leží a mohlo sloužit a místo něj se používají ropné produkty a nevím co. Tak co je ekologičtější?“ ptá se lesník Stanislav Bystrianský pár kilometrů od Štrbského plesa.

Kdyby to bylo jen na něm, všechny polámané stromy, které v okolí leží, by už dávno odvezl pryč.

Kdysi se na místě nacházel hustý les. V roce 2004 ale přišla obrovská větrná kalamita a tatranské smrky pokosila jako sirky. Stejně staré a stejně vysoké stromy byly pro přírodní živel skvělý terč, podobně jako vzápětí pro kůrovce.

Škody mohly být menší, myslí si lesníci

V kanceláři státních lesů Tatranského národního parku stačí na přehlédnutí kůrovcové kalamity v posledních letech dvě kliknutí počítačovou myší. Červená značí působení kůrovce.

„Toho červeného mohlo být podstatně, podstatně méně,“ vysvětluje nad mapou Marián Šturcel, který v tatranských lesích pracuje přes 30 let a kůrovci říká familiárně lotr.

Turisté míří do Tater navzdory kůrovcové kalamitě | Foto: Vojtěch Berger

Zažil i největší protesty ekologů proti kácení kalamitního dřeva ve dvou tatranských dolinách, Tiché a Koprové. Kácet se nakonec opravdu přestalo.

Kůrovec se ale v dalších letech rozšířil a lesníci v tom vidí jasný důkaz, že ke slovu měly přijít motorové pily, a ne příroda.

Ostatně problém s kůrovcem nepopírají ani ekologové. Ján Pavlík má vystudovanou ochranu přírody a rozhodně to není typický aktivista, co by vzal pouta a šel se přivázat ke stromu. „Dokud budou extrémní léta, asi se nikdy ta kalamita nezastaví,“ připouští.

Zatímco tatranští lesníci vedou s ekology celkem podobný spor jako ti šumavští, lidé v Tatrách s obavou pozorují rezavějící smrkové lesy.

Mrtvý les neexistuje

Šéf Téryho chaty Miroslav Jílek se snaží zachovat nadhled. Ostatně na kůrovce kouká opravdu dolů, Téryho chata je 2015 metrů nad mořem.

„Nás se to také dotýká, protože část cesty jdeme lesní pasáží, ale jsme rádi, že to lidé přeběhnou rychle, protože je to škaredé. Když se dostanou nad pásmo lesa, tak jsou zase v krásném tatranském prostředí a myslím, že tady v okolí Téryho chaty jim nic nechybí,“ vysvětluje.

Po kalamitě z roku 2004 se část polomů nechala na místě a část vytěžila. Sedm let poté je jasné, že lesy fungují na obou plochách. Někde z vysoké trávy vyčuhují malé stromky starostlivě vysázené lesníky. Jinde příroda sama protlačila z popadaného šedého dřeva první zeleň.

Mrtvý les zkrátka neexistuje. Jenom se změnil. Pro Jána Pavlíka je to důvod ke spokojenému úsměvu:

Turisté míří do Tater navzdory kůrovcové kalamitě | Foto: Vojtěch Berger

Turisté se odradit nenechali

„Možná že když se podíváme za 15 let, tak to bude živá, zdravá krajina, která se bude zelenat a bude pestrá.“

Zatím to nevypadá, že by kůrovec turisty nějak odrazoval. Tatry jsou vyhledávané pro vrcholové partie, kde kůrovec stejně neúřaduje.

Přesný dopad kůrovcové kalamity na turismus navíc nikdo neumí odhadnout, stejně jako nikdo nedokáže říct, jak budou tatranské lesy vypadat za nějakých 20 nebo dokonce 50 let.

Na řešení hádanky ale tak dlouho nechce čekat nikdo. Podle skeptiků by ale kůrovec stejně zničil tatranskou smrkovou monokulturu dřív nebo později, i bez větrné kalamity.

Vojtěch Berger, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme