Záplavy v Tatrách. Voda poškodila turistické stezky, záchranáři evakuovali chatovou oblast

Vydatné srážky způsobily na severu Slovenska lokální záplavy, kvůli kterým byli evakuováni obyvatelé a návštěvníci obce Stará Lesná pod Vysokými Tatrami. Příval vody v Tatrách poškodil několik turistických tras, které úřady uzavřely. Oznámili to ve čtvrtek hasiči a horská záchranná služba (HZS). Rovněž na polské straně Tater bylo podle agentury DPA kvůli silnému dešti preventivně evakuováno několik skautských táborů a ubytoven.

Bratislava (Aktualizováno: 13:59 19. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Východních Tatrách v okolí Lomnického štítu za poslední dva dny tam napršelo přes 150 milimetrů srážek a jindy malé vysokohorské potoky se proměnily v hučící řeky, které se s velkou silou valí z hor dolů.

Na severu Moravy bude pršet až do pátku. Meteorologové v oblasti vyhlásili povodňovou bdělost

Číst článek

Ve Staré Lesné se ve středu večer vylil potok, který v obci začal zaplavovat ulice. Hasiči tam pomáhali při evakuaci zhruba 300 lidí ze zaplavených chatových oblastí a domů do místní školy a budovy obecního úřadu.

HZS upozornila návštěvníky nejvyššího pohoří Slovenska na uzavření turistických tras přes Bielovodskou a Javorovou dolinu z důvodu jejich podmáčení a stržení mostů na stezkách. Z podobných důvodů je neprůchodná také část hojně využívané Tatranské magistrály v úseku mezi lokalitou Hrebienok a Zamkovského chatou.

Hasiči a záchranáři teď čekají, až přestane pršet, aby mohli odstraňovat následky povodní a odčerpat vodu ze sklepů. Meteorologové ale varují před dalším deštěm.

Vysoké Tatry zasáhl požár, záchranáři evakuovali až 1200 turistů

Číst článek

Záplavy poškodily také turistické stezky. „Nejkritičtější situace je v oblasti Javorové doliny, kde voda strhla část turistického chodníku. Na jeho uzavření v této chvíli turisty už přímo v terénu upozorňují i informační tabulky. Stejně tak problémy jsou i v Bielovodské dolině, kde je poškozená cesta,“ potvrdila Radiožurnálu Martina Petránová ze správy Státních lesů Tatranského národního parku.

Zatím není jasné, jak velké škody voda napáchala. To se uvidí, až povodeň opadne a hasiči se dostanou i na místa, která jsou teď odříznutá od světa. Voda zaplavila zahrady a sklepy v řadě obcí, podemlela na mnoha místech silnice a z obrázků a videí přímo z postižených míst je vidět, že přinejmenším několik domů opravdu vážně poškodila. Nejsou ale zatím žádné zprávy o tom, že by povodeň někoho vážně zranila nebo připravila o život.

V Polsku horská služba podle DPA uzavřela mnoho turistických tras v okolí horského střediska Zakopané. Se špatným počasím se potýkají i jiné části země, hlášeny jsou popadané stromy a poškozené domy. Hasiči ve středu zasahovali na více než 1500 místech. Zatím ale nejsou hlášeni žádní mrtví ani zranění.

Vojtěch Koval, Ondřej Himmer, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme