Madridští taxikáři stávkují proti Uberu osmým dnem, v Barceloně se již s místní vládou dohodli

Centrum Madridu v pondělí ochromily protesty taxikářů, kteří už osmý den stávkují kvůli chystaným pravidlům pro alternativní taxislužby, jako jsou například Uber či Cabify, v madridském regionu. Podobné protesty se konaly do minulého týdne i v Barceloně, kde už se ale taxikáři s místní vládou dohodli, informují místní média.

Madrin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dohoda, kterou má katalánská vláda schvalovat v úterý, se ale nelíbí řidičům alternativních taxislužeb. Ti proto také už několik dní demonstrují.

Taxikáři v Madridu protestovali minulý týden zejména na okraji města u areálu výstaviště, kde se konal mezinárodní veletrh cestovního ruchu. Před zahájením akce, kterou otevřel španělský král, taxikáři u výstaviště mimo jiné zapálili popelnice.

Protesty španělských taxikářů ochromují dopravu v Madridu a Barceloně. Důvodem je Uber

Číst článek

Při blokádě dálnice v Madridu byl v úterý zraněn třicetiletý taxikář, jehož nešťastnou náhodou srazil vůz alternativní taxislužby. Muž je stále v kómatu.

V pondělí dopoledne ochromili taxikáři se svými bílými vozy jednu z nejrušnějších tříd v Madridu zvanou La Castellana a posléze zablokovali v obou směrech ulici Génova, kde mimo jiné házeli vajíčka na sídlo Lidové strany (PP). Její členové vedou autonomní region Madrid.

Odpoledne protestovali taxikáři také u letiště Barajas a v podvečer se přesunuli na náměstí Puerta del Sol, kde sídlí regionální madridská vláda a kde žádají demisi regionálního premiéra Ángela Garrida (PP).

Madridští taxikáři začali stávkovat před týdnem, kdy se původně solidárně připojili k taxikářům v Barceloně. Ti ale už stávku a protesty ukončili, když se dohodli s místní vládou. Ta do nové úpravy pravidel pro takzvané pronajímané vozy s řidičem (VTC) vložila mimo jiné povinnost, aby byla služba objednána minimálně 15 minut předem. Zároveň nechala barcelonské radnici možnost tuto lhůtu prodloužit, což právě taxikáři požadují.

Taxikáři budou v úterý protestovat proti státní správě, tentokrát půjdou pěšky ke Strakově akademii

Číst článek

Madridská regionální vláda chce ale místo časové lhůty omezit na 300 metrů vzdálenost mezi zákazníkem a vozem alternativní taxislužby v době objednání této služby.

Podobné protesty taxikářů se konaly loni v létě v řadě měst Španělska, včetně Madridu a Barcelony. Stávku taxikáři ukončili, když jim ministerstvo dopravy slíbilo převést udělování licencí alternativním taxislužbám pro města na autonomní regiony. To také vláda na podzim učinila, ale stanovila čtyřleté přechodné období.

Po vypršení této lhůty zůstanou státní licence pro alternativní taxislužby platné jen pro přepravu meziměstskou, ve městech mají fungování alternativních taxi

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme