Taylor Swift pomáhá s kampaní Bidena, tvrdí zastánci Trumpa. Dezinformaci věří asi každý pátý Američan

Jeden z pěti Američanů věří, že zpěvačka Taylor Swift je nástrojem tajné operace americké vlády, jak dosáhnout opětovného vítězství Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách. Vyplývá to z průzkumu Monmouthské univerzity. Zabýval se tím, na kolik a hlavně jací voliči jsou náchylní k určitým konspiračním teoriím.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taylor Swift na turné The Eras Tour

Taylor Swift pomáhá s kampaní Bidena, tvrdí zastánci Trumpa (ilustrační foto) | Foto: MARIO ANZUONI | Zdroj: Reuters

Tato konspirační teorie koluje ve Spojených státech už několik týdnů. Někteří zastánci Donalda Trumpa věří, že vše, co se děje okolo Swift, je spjaté s předvolební kampaní Bidena. Myslí si, že veškerá její vystoupení jsou spjatá s tím, aby přesvědčila co nejvíc mladých voličů o tom, že Biden musí zvítězit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téměř dvacet procent Američanů věří, že Bidenova administrativa vede tajnou operaci se zpěvačkou Taylor Swift

Také vítězství týmu Kansas City Chiefs v Super Bowlu, ve kterém hraje její současný partner Travis Kelce, bylo podle nich součástí nějaké konspirace. Věří, že vše je pečlivě naplánováno a řízeno Bidenovou administrativou.

Monmouthská univerzita zkoumala, kolik lidí těmto teoriím věří, na vzorku 900 lidí v předešlých dvou týdnech, ve kterých se odehrával i zmíněný Super Bowl.

Z průzkumu vyplývá, že 18 procent lidí si skutečně myslí, že Swift spolupracuje s americkou vládou na kampani. Přes 70 procent těchto přesvědčených je z řad republikánů. Velká část z nich také věří, že volby v roce 2020, ve kterých zvítězil Biden proti Trumpovi, byly zmanipulované.

Osobnost roku 2023

Podpora Swift v kampani by byla pro Bidenovi marketingové poradce, jak poznamenávají američtí komentátoři, naprostým snem. Přece jenom málokterá hvězda má aktuálně takový globální dosah jako právě Swift.

Taylor Swift a Miley Cyrus ovládly ceny Grammy. Z dvou hitů ve filmu Barbie bodoval ten od Billie Eilish

Číst článek

Je jednou z nejbohatších a nejúspěšnějších žen. Před pár dny se stala rekordmankou, když jako jediná umělkyně vyhrála čtyřikrát Grammy za nejlepší album. Časopis Time ji označil za osobnost loňského roku. Mít Swift na své straně v kampani, je určitě dobré.

Ostatně i v roce 2020 Swift podpořila Bidena v kandidatuře. Rozdíl je však v tom, že zmíněná konspirační teorie jednoznačně zdůrazňuje, že jde o jakousi tajnou operaci. To v lidech vyvolává pocit něčeho nekalého, trochu manipulativního, že nemá jít o běžné vyslovení podpory kandidátovi. Nic takového se však neodehrává.

Swift se zatím ani nepřímo k prezidentským volbám nevyjádřila. Na to je nejspíš příliš brzy vzhledem k tomu, že ještě neskončily ani primárky. K příznivcům kandidátů se pak přirozeně přidávají i celebrity.

V roce 2020 podpořili Bidena vedle Swift také herec Tom Hanks, zpěvačka Cardi B, herečka Barbara Streisand nebo herec George Clooney. Naopak pro Trumpa byl třeba zpěvák Kid Rock, herec John Voight nebo Dennis White.

Pavlína Nečásková, job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme