Tbilisi a Moskva se obviňují z pátečního výbuchu v Jižní Osetii

Gruzie i Rusko se dále navzájem obviňují ze zodpovědnosti za páteční výbuch v jihoosetínském Cchinvali. Sedm příslušníků ruské mírové mise při něm zahynulo a sedm dalších bylo zraněno. Auto napěchované výbušninami explodovalo těsně vedle budovy, kde ruští vojáci sídlí. Podle ruských médií je mezi oběťmi i vysoce postavený ruský důstojník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gruzie - území | Foto: ČRo

Ruská média s odvoláním na představitele pozemních sil tvrdí, že při výbuchu v Cchinvali zahynul i jeden z vrchních velitelů ruského mírového kontingentu plukovník Ivan Petrik.

Rusko obviňuje ze zorganizování útoku Gruzii, která se údajně snaží podkopat mírovou dohodu. Gruzínští představitelé naopak tvrdí, že stopy vedou do Moskvy. Ta se podle Tbilisi snaží najít záminku k pomalejšímu stažení svých vojáků z Jižní Osetie.

Páteční exploze je vůbec nejvážnějším incidentem, který se v separatistickém regionu odehrál od srpnového ozbrojeného střetu. Situaci v oblasti konfliktu monitorují na základě mírové smlouvy pozorovatelé Evropské unie. Podle zpravodajů pokračují ve své misi v nárazníkové zóně u jihoosetinských hranic i přes obavy z možného zhoršení bezpečnostní situace.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme