Tbilisi: Demonstrace proti Saakašvilimu si vyžádala život 2 lidí a 20 raněných

Dva lidé zahynuli a nejméně 20 osob bylo zraněno při středeční protestní demonstraci proti prezidentu Michailu Saakašvilimu v gruzínském hlavním městě Tbilisi. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na nejnovější sdělení vládních zdrojů. Akce se zúčastnilo asi 5000 lidí, gruzínská policie k jejich rozehnání použila slzný plyn, gumové projektily a vodní děla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gruzínské bezpečnostní síly použily proti demonstrantům vodní děla.

Gruzínské bezpečnostní síly použily proti demonstrantům vodní děla. | Zdroj: Reuters

O život přišli jeden policista a jeden demonstrant. Přejelo je vozidlo, které bylo součástí kolony aut odjíždějících z protestní akce.

Opozice, vedená bývalou předsedkyní gruzínského parlamentu Ninou Burdžanadzeovou, demonstrovala před parlamentem 5 dní. Její vůdci obviňují současného prezidenta Michaila Saakašviliho z autoritářských tendencí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o jedné byl vedoucí ruské redakce Českého rozhlasu 7 Radia Praha Libor Kukal..mp3

V Gruzii se čas od čas konají demonstrace, bezpečnostní síly buď nereagují vůbec nebo naopak reagují velmi tvrdě. Podle vedoucího ruské redakce Českého rozhlasu 7 Radia Praha Libora Kukala nespěje situace k revoluci:

„Určitá nespokojenost se Saakašvilim roste, je u moci relativně dlouho, na místě je určitá únava ze způsobu jeho vládnutí. Na druhou stranu v Gruzii se dodržují určité demokratické principy, takže opozice má možnost vyjádřit svůj názor a nesouhlas. Také je třeba říct, že na Kavkazu jsou lidé temperamentnější, což vede k tomu, že ten průběh je takový živější.“

Saakašvili byl svého času oblíbencem Západu, umí dobře anglicky, studoval na Západě, prohlašoval, že se chce Gruzie integrovat do euroatlantických struktur. Je typ politika, kterému záleží na jeho image, zvláště na Západě.

Rusko by bylo pro Gruzii výhodným partnerem

Nina Burdžanadzeová je narozdíl od Saakašviliho pro měkčí politiku ve vztahu k Rusku. Podle Kukala je gruzínsko-ruský vztah velice složitý:

„Rusko je pro Gruzii potenciálně velice výhodný partner z obchodního a dalších hledisek. Gruzie je známá svojí produkcí vína, na Západě na to víno nikdo nečeká, zatímco v Rusku ho všichni znají a dalo by se tam prodat obrovské množství a Gruzie by z toho mohla mít velký zisk, ale momentálně nemá a nemůže.“

Demonstranti měli protestní akci povolenou do středeční půlnoci, kvůli dnešní slavnostní přehlídce u příležitosti výročí vyhlášení gruzínské samostatnosti. Burdžanadzeová ale ve středu demonstranty, kteří obsadili tribunu pro přehlídku vyzvala, aby v ulicích zůstali a pokusili se slavnost zablokovat. Na místě ve středu večer zůstalo asi 300 demonstrujících.

Protestní akce proti Saakašviliho vládě začaly v Tbilisi minulou sobotu, ale i tehdy byla účast menší, než se očekávalo. Demonstrace, po které se měla intenzita manifestací podle původního záměru den ode dne stupňovat, se v první den zúčastnilo až 10.000 lidí, postupně ale zájem opadal. Saakašvili byl v té době na státní návštěvě v Maďarsku.

Ondřej Houska, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme