Párty před parlamentem. Tisíce Gruzínců protestovaly proti razii v tanečních klubech

Hlasitá hudba a tančící mladí Gruzínci. Tak vypadala v sobotu situace před gruzínským parlamentem v Tbilisi. Tisíce lidí tam protestovaly proti policejním raziím v několika tbiliských tanečních klubech. Úřady protestní tábor zlikvidovaly, demonstranti se ale chystají pokračovat a vyzývají premiéra k demisi. Zásah v klubech byl podle úřadů součástí protidrogového tažení.

Tbilisi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ozbrojení a maskovaní policisté zasahovali v populárních klubech Bassiani a Café Gallery v noci z pátka na sobotu a brzy ráno. Reagovali tak na několik úmrtí v důsledku užívání drog v poslední době, informuje Rádio Svobodná Evropa.

V klubu Bassiani hrál v pátek v noci James Manning, který jako DJ vystupuje pod jménem Sa Pa. „Do Bassiani vtrhli vojenští policisté s automatickými zbraněmi. Všichni, kdo tancovali na parketu, si museli stoupnout čelem ke zdi a zvednout ruce. Pak klub vyklidili,“ popsal Manning zážitek portálu Resident Advisor.

Spontánní taneční reakce

Oba kluby odmítly, že by se v nich obchodovalo s drogami a zásah vyvolal spontánní demonstrace v centru Tbilisi. Lidé volali po rezignaci ministra vnitra a premiéra, podle nich šlo o nepřiměřené využití policejní síly.

Ministr vnitra oznámil, že policie během zásahu v klubech zadržela osm drogových dealerů. Úřad prý vyšetřoval obchod s drogami ve zmíněných dvou klubech přes tři měsíce. Gruzie má velmi přísné protidrogové zákony s nulovou tolerancí. Běžné jsou i náhodné testy na přítomnost drog, upozorňuje hudební portál Resident Advisor.

'Je to zastrašování'

Kritici tvrdí, že měl zásah pouze zastrašit a zkompromitovat rostoucí klubovou scénu v hlavním městě. Podle Giorgiho Mšveněradzeho z nevládní neziskové organizace Gruzínská demokratická iniciativa se v zemi na klubovou zábavu nahlíží jako na něco zhýralého a nemorálního.

„To je velmi zlé. Ale ještě horší je to, že stát začal hrát své hry a ukázal společnosti, že v pátek v noci může se stovkami příslušníků speciálních sil vtrhnout do nočního klubu, jen aby zadržel osm lidí,“ řekl.

Proti zásahu vznikla i petice, ke které se připojilo vícero lidskoprávních organizací. Podle aktivistů může zásah v klubech odstartovat vznik progresivních společenských hnutí, píše Svobodná Evropa.

Situaci komentoval i starosta Tbilisi. Podle něj se klubová scéna ve městě bude vyvíjet a město ji bude podporovat. Obchod s drogami ale označil za vážný problém. „Naše sestry a bratři umírají a já jsem přesvědčen o tom, že mládež, která dnes stojí před parlamentem, se postaví po našem boku a společně budeme bojovat proti obchodníkům s drogami společně,“ prohlásil starosta a bývalý vynikající fotbalista Kakha Kaladze.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme