‚Můžeme světu ukázat, že láska vítězí.‘ Tchaj-wan schválil stejnopohlavní manželství, první v Asii

Tchajwanský parlament v pátek schválil zákon, který povoluje manželství osob stejného pohlaví. Ostrovní stát se tak stal první zemí v Asii, která sňatky homosexuálů legalizovala. Páry tvořené osobami stejného pohlaví budou mít plná manželská práva v oblastech, jako jsou daně, pojištění a péče o děti. Páry dostanou také omezenou možnost adopce dětí. Poslanci debatovali o třech podobách zákona a vybrali tu nejliberálnější verzi.

Tchaj-pej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před budovou parlamentu v Tchaj-peji se navzdory dešti sešly tisíce stoupenců posílení práv homosexuálů s vlajkami v barvách duhy. Rozhodnutí poslanců, přijaté navzdory hlubokému rozdělení společnosti ohledně rovnosti heterosexuálních a homosexuálních manželství, přivítali.

Duhová mapa Evropy: situace sexuálních menšin se v Česku zhoršila, zpráva cituje i Piťhovo kázání

Číst článek

Objímali se, tekly slzy radosti a zněly výkřiky jako „První v Asii!“ a „Tchaj-wane, jdeš správně!“ poznamenala agentura Reuters.

Tchajwanský ústavní soud v květnu 2017 stanovil, že základní zákon země umožňuje sňatky osob stejného pohlaví a dal parlamentu dva roky na to, aby odpovídajícím způsobem upravili zákony.

Referendum

Legalizace sňatků osob stejného pohlaví se ale zkomplikovala loni na podzim, když se proti rovnosti sňatků bez ohledu na pohlaví postavili voliči v referendu. Vyslovili se pro to, aby manželství bylo definováno jako svazek muže a ženy.

V důsledku toho se země rozhodla neměnit dosavadní definici manželského svazku a k tomu přijala ještě zvláštní zákon týkající se manželství lidí stejného pohlaví, připomíná BBC.

Připevnili svorky a pustili proud. Čečenci dál mučí gaye a Moskva tiše souhlasí, varuje organizace

Číst článek

Tchaj-wan se těší pověsti země s otevřenou společností. Vstřícný vůči gayům a lesbičkám je už od 90. let. Každoroční pochod s názvem Gay Pride v hlavním městě Tchaj-peji patří k největším v Asii.

Vůle

Zákon vstoupí v platnost, až ho podepíše tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. „Máme dnes příležitost změnit historii a ukázat světu, že progresivní hodnoty mohou ve východoasijské společnosti zakořenit,“ napsala prezidentka v pátek na twitteru před hlasováním.

„Můžeme světu ukázat, že láska vítězí,“ dodala.

„Jak můžeme ignorovat výsledek referenda, které ukázalo vůli lidí?“ ptal se opoziční zákonodárce John Wu před hlasováním a vybízel k dalšímu dialogu ve společnosti ve snaze najít přijatelné kompromisní řešení.

Přijatý zákon podle konzervativců pošlapal vůli sedmi milionu voličů, kteří v referendu hlasovali proti rovnosti homosexuálních sňatků s heterosexuálními. Veřejnost podle nich na to odpoví ve volbách v příštím roce. Konzervativci se stavějí proti manželství osob stejného pohlaví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme