Tchaj-wan bojuje s dopady klimatických změn, ostrov trápí sucho a nedostatek vody

Tchaj-wan je jednou z nejhustěji obydlených zemí na světě. Pokud by se vyplnila varování odborníků a kvůli globálnímu oteplování v budoucnu stoupla hladina oceánů, zmizela by až třetina tohoto ostrovního státu pod mořskou hladinou. V současnosti ale Tchaj-wan v důsledku klimatických změn trápí opačný problém, nedostatek vody kvůli dlouhotrvajícím suchům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V tchajwanském jezeře Sun Moon Lake (Jezero Slunce a Měsíce) ubývá vody

V tchajwanském jezeře Sun Moon Lake (Jezero Slunce a Měsíce) ubývá vody | Foto: Filip Nerad | Zdroj: Český rozhlas

Jezero Slunce a Měsíce v centrální části Tchaj-wanu je jednou z hlavních turistických atrakcí v zemi. Více než 800hektarovou vodní plochu obklopenou úchvatnou přírodní scenérií každý rok navštíví na tři miliony turistů zejména z pevninské Číny.

Jezero také poskytuje obživu několika stovkám původních obyvatel ostrova, kteří žijí v okolí a každou noc vyplouvají na lov ryb. Už na první pohled si ale každý návštěvník všimne vyschlých pobřežních částí a lodí trčících na souši.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tchaj-wan v důsledku klimatických změn trápí nedostatek vody kvůli dlouhotrvajícím suchům. Natáčel tam Filip Nerad

„I my tady máme s vodou problém. Tchaj-wan je malý ostrov s mnoha horami. Abychom měli v jezeře dost vody, musíme ji sem přivádět ze dvou řek, které tečou v okolních horách,“ vylíčil průvodce po místní rezervaci Tseng.

Vyschnutí jezera by znamenalo katastrofu nejenom pro zdejší jedinečnou faunu a flóru, ale i pro lokální ekonomiku. Na příjmech z turismu jsou závislé místní hotely i lodní dopravci, kteří vozí návštěvníky po jezeře. V neposlední řadě by vážně postihlo původní obyvatele, kterým dává obživu.

Prodlužování období sucha

Nedostatek vody však netrápí jen Jezero Slunce a Měsíce, ale celý Tchaj-wan. „Kvůli klimatickým změnám je teď největším problémem na ostrově prodlužování období sucha,“ říká ředitel Tchajwanského institutu pro udržitelnou energii Eugene Čch´en.

„Například na začátku letošního roku trápilo Tchaj-wan velké sucho, které způsobovalo potíže nejenom v průmyslu, ale i v běžném životě. Období, kdy neprší, jsou přitom stále delší a delší. Za posledních 100 let stoupla teplota na Tchaj-wanu o 1,6 stupně Celsia, což je víc, než je celosvětový průměr,“ doplňuje šéf tchajwanské nevládní organizace.

Tohoto problému si je vědomá i tchajwanská vláda. „Naše statistiky za předchozích 70 let ukazují, že během posledních 20 let dochází na Tchaj-wanu k větším a častějším teplotním výkyvům a nárůstu teplot. A to bezesporu představuje hrozbu pro využívání vody a pro vodní zdroje na ostrově,“ potvrzuje ministr ochrany životního prostředí Wej Kchuo-jen.

Vláda zavedla řadu opatření

Kvůli hrozbě nedostatku vody zavedla tchajwanská vláda už řadu různých opatření. „Snažíme se chránit vodní zdroje, udržovat dostatek vody v rezervoárech a recyklovat ji, aby se mohla používat opakovaně. Usilujeme o to, aby každý průmyslový park a celý tchajwanský průmysl šetřil co nejvíc vodou a byl schopný ji znovu využít,“ popisuje Wej Kchuo-jen.

Tchajwanská vláda podle něj také plánuje spojit ministerstvo ochrany životního prostředí s dalšími úřady a vytvořit nový centrální orgán. „Bude se jmenovat ministerstvo životního prostředí a přírodních zdrojů.

„Nakládání s vodou od jejího čerpání až po její recyklaci tak bude řešit jedna instituce," doplnil tchajwanský ministr, který prý stejně jako průvodce po jezeře Slunce a Měsíce věří, že se Tchajwanci nakonec na suchu neocitnou.

V tchajwanském jezeře Sun Moon Lake (Jezero Slunce a Měsíce) ubývá vody | Foto: Filip Nerad

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme