Peking provádí manévry u Tchaj-wanu. Cvičení má zdokonalit ‚obranu čínské suverenity‘

Čínská armáda oznámila, že se její letadlová loď s doprovodnými plavidly účastní námořního cvičení poblíž Tchaj-wanu, který Čína považuje za svou provincii. Manévry s cílem „ochrany čínské suverenity“ hodlá prý Peking provádět v budoucnu pravidelně.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operační skupinu vede při manévrech první čínská letadlová loď Liao-ning | Foto: Joint Staff Office of the Defense Ministry of Japan | Zdroj: Reuters

Operační skupinu vede při manévrech první čínská letadlová loď Liao-ning, která byla uvedena do služby. Mezi doprovodnými plavidly je i obří torpédoborec Nan-čchang, který patří do nové třídy, již Čína označuje jako typ 055.

„Cílem cvičení je zdokonalit schopnost obrany čínské suverenity, bezpečnosti a rozvojových zájmů,“ uvedla čínská armáda v prohlášení vydaném v pondělí pozdě večer. Kdy manévry začaly a jak dlouho budou trvat, armáda nesdělila.

Ostrov Tchaj-wan považuje Čína za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Kritika z USA

Američtí vojenští představitelé v poslední době poukazují na stupňování čínské vojenské aktivity v blízkosti ostrova. Spojené státy sice s Tchaj-wanem nemají oficiální diplomatické styky, ale Washington například dodává Tchaj-peji zbraně, k čemuž ho do určité míry zavazuje americký zákon z roku 1979.

V úterý Spojené státy uvedly, že americká letadlová loď Theodore Roosevelt se svou bojovou skupinou vplula 4. dubna do Jihočínského moře, kde si Peking nárokuje několik sporných oblastí. Pentagon to označil za rutinní operaci.

Americké námořnictvo pravidelně čínskou nadvládu nad oblastí zpochybňuje tím, že tudy jeho lodě proplouvají, aby demonstrovaly svobodu plavby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme