Vysoký představitel administrativy USA navštíví Tchaj-wan. Připomene si ‚Pana Demokracii‘

Náměstek amerického ministra obchodu Keith Krach se chystá na oficiální návštěvu Tchaj-wanu. A to u příležitosti slavnosti na počest zesnulého tchajwanského exprezidenta Li Teng-chueje. Krok podle agentury Reuters zasadí další ránu americko-čínských vztahům, které v poslední době ochladly nejvíc za několik desetiletí. Peking považuje Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii a ohrazuje se proti tomu, aby provozoval autonomní zahraniční politiku.

Washington/Tchaj-pej/Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exprezident Tchaj-wanu Lee Teng-hui (archivní foto)

Exprezident Tchaj-wanu Lee Teng-hui (archivní foto) | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

„Spojené státy vzdávají poctu odkazu prezidenta Liho tím, že pokračují v silných vazbách s Tchaj-wanem a jeho živou demokracií skrze sdílené politické a ekonomické hodnoty,“ uvedlo ve vyjádření americké ministerstvo zahraničí.

24:57

Filip: Komunisté v Číně prokázali, že umí zemi řídit. Někteří Ujguři problém mají, jiní ne

Číst článek

Krachova cesta na ostrov se očekávala již od srpna, kdy šéf americké diplomacie pro oblast východní Asie David Stilwell prohlásil, že Spojené státy budou usilovat o posílení vztahů s Tchaj-wanem a zahájí s ostrovní vládou ekonomický dialog.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin v pondělí na tehdy ještě nepotvrzené zprávy o Krachově návštěvě prohlásil, že Čína tvrdě odmítá oficiální návštěvy mezi USA a Tchaj-wanem a varoval před možnými dopady cesty na vztahy Washingtonu a Pekingu.

Tchaj-wan navštívil v srpnu americký ministr zdravotnictví Alex Azar. Stal se tak dosud nejvyšším představitelem americké administrativy, jenž na ostrov přijel od roku 1979, kdy USA oficiálně přerušily vztahy s Tchaj-wanem ve prospěch Pekingu.

2:21

Češi jsou v názoru na cestu Vystrčila na Tchaj-wan rozdělení téměř půl na půl, ukázal exkluzivní průzkum

Číst článek

Li Teng-chuej zemřel v červenci ve věku 97 let. Vžila se pro něj přezdívka „Pan Demokracie“ kvůli tomu, že zavrhl autokratický styl vládnutí ve prospěch pluralismu a demokracie. Bojoval rovněž proti pokusům Číny ovládnout ostrov, který Peking považuje za jednu z provincií Číny.

Spojené státy stejně jako většina všech zemí udržují oficiální vztahy jen s Pekingem, Washington je však zákonem zavázán pomáhat Tchaj-wanu s obranou a je jeho hlavním dodavatelem zbraní.

Na návštěvě Tchaj-wanu byl na přelomu srpna a září předseda českého Senátu Miloš Vystrčil (ODS), čínská vláda pak druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli Česka pohrozila, že za svou cestu „zaplatí vysokou cenu“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme