Hongkong už pro něj není bezpečný. Knihkupec usiluje o získání azylu na Tchaj-wanu

Hongkongský knihkupec Lam Wing-kee, na kterého mají spadeno čínské úřady, usiluje o získání azylu na Tchaj-wanu. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Lam tvrdí, že jeho domovské město už pro něj nebude bezpečné, až vstoupí v platnost chystaný zákon umožňující vydávání lidí do Číny. Podle Reuters by Lamovo rozhodnutí mohlo podnítit k emigraci z finanční metropole i další osoby.

Tento článek je více než rok starý.

Tchaj-pej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkongský knihkupec Lam Wing-kee. (archivní foto)

Hongkongský knihkupec Lam Wing-kee. (archivní foto) | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Třiašedesátiletý Lam Wing-kee pracoval v knihkupectví vlastněném vydavatelstvím, jehož knihy byly kritické vůči čínským vůdcům. V roce 2015 byl stejně jako dalších pět knihkupců zadržen čínskými agenty.

Hongkongské utahování šroubů. Skončilo poslední knihkupectví, kde si Číňané četli o sexu i demokracii

Číst článek

Po zadržování v Číně byla Lamovi na kauci umožněna krátká návštěva Hongkongu, ale knihkupec už tam zůstal jako uprchlík chráněný tím, že Hongkong dosud neměl zákon o vydávání osob. Minulý týden se Lam odebral na Tchaj-wan.

„Existuje 99procentní pravděpodobnost, že mě dopadnou a pošlou zpátky do Číny. Výslovně (čínští úředníci) řekli, že jsem uprchlík,“ řekl Lam agentuře Reuters v jednom tchajpejském knihkupectví.

Pro útěk na Tchaj-wan se rozhodl tři měsíce před očekávaným schválením kontroverzních zákonů, které mají umožnit vydávání osob, včetně cizinců, do řady zemí, včetně Číny. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová tvrdí, že zákony o vydávání jsou nezbytné, pokud se Hongkong nemá stát rájem zločinců na útěku.

Bývalá britská kolonie Hongkong má od roku 1997 status zvláštní správní oblasti v rámci Číny podle zásady „jedna země, dva systémy“. Po roce 2014, kdy ve městě propukly prodemokratické demonstrace požadující svobodné volby správce Hongkongu, komunistické vedení v Pekingu vůči oblasti utáhlo opratě, ačkoli slíbilo zachovat jeho svobody a vysokou míru autonomie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme