Čína testuje svou propagandu, snaží se ovlivnit komunální volby na Tchaj-wanu

Čína před komunálními volbami na Tchaj-wanu testuje svou propagandu a šíří fake news skrze sociální média, cituje katarská televize Al-Džazíra tchajwanské představitele. Podle nich se snaží přimět voliče, aby hlasovali pro pročínsky naladěné kandidáty.

Tchaj-pej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Flickr (CC BY-SA 2.0)

Peking považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a nikdy se nevzdal možnosti použít proti němu sílu, aby ho dostal pod kontrolu. Zároveň je pro Čínu ideálním místem pro testování fake news kvůli jazykové i kulturní spřízněnosti, píše Al-Džazíra.

„Z Číny k nám putuje propaganda už mnoho let, ale teď má velice odlišnou formu,“ řekl ministr zahraničí Joseph Wu z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). „Nepřichází to z novin nebo z klasické propagandistické mašinerie, ale skrze naše sociální média, online skupinové chaty, facebook, nové zombie účty, které zakládá Čína,“ dodal.

Trump obvinil Čínu ze snahy ovlivnit volby v USA. ‚Jsem první prezident, který proti ní zasáhl,‘ zdůvodnil

Číst článek

Vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem se zhoršily poté, co se v roce 2016 ujala prezidentského úřadu Cchaj Jing-wen. Peking se totiž obává, že prezidentka bude usilovat o nezávislost Tchaj-wanu na Číně, což je pro čínskou vládu nepřípustné.

Čína horší než Rusko, uvedl Pence

Katarská televize upozorňuje, že prohlášení tchajwanského ministra zahraničí jsou v souladu s rostoucí obavou z čínského zasahování do zahraničních voleb. Z vměšování do voleb obvinil Čínu na konci září také americký prezident Donald Trump. Na počátku října pak řekl americký viceprezident Mike Pence, že Čína usiluje o zvolení jiného amerického prezidenta.

Čínská propaganda proniká do západních médií přes placenou inzerci a reklamu, varují studie

Číst článek

„Co dělají Rusové bledne v porovnání s tím, co dělá Čína,“ řekl Pence s tím, že mu to bylo řečeno důstojníkem amerických tajných služeb. V podobném duchu cituje Al-Džazíra i poslance DPP Lo Chi-chenga. „USA, Austrálie, Německo a další země se také zabývají tím, jak země jako Rusko nebo Čína používají dezinformace k ovlivnění demokratických voleb,“ uvedl.

Volby se na Tchaj-wanu uskuteční v sobotu. Lidé budou vybírat starosty a zastupitele mezi více jak 11 tisíci politiky. Volby jsou vnímané jako test popularity prezidentky Cchaj Jing-wen, která by se měla ucházet o znovuzvolení v roce 2020.

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme