Nátlak nedonutí Tchajwance, aby se sklonili, reaguje prezidentka na sobotní projev Si Ťin-pchinga

Tchaj-wan bude pokračovat ve zvyšování svých obranných kapacit, aby zajistil, že ho nikdo nedonutí vydat se cestou, kterou mu vytyčila Čína. Řekla to v neděli tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Reagovala tak na sobotní projev čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který přislíbil „mírové znovusjednocení“ s Tchaj-wanem. Informovala o tom agentura Reuters.

Tchaj-pej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen | Foto: Ann Wang | Zdroj: Reuters

„Nikdo by neměl podléhat iluzím, že nátlak donutí Tchajwance, aby se sklonili,“ řekla tchajwanská prezidentka. „Cesta, kterou nám Čína vytyčila, nenabízí 23 milionům Tchajwanců svobodný a demokratický způsob života ani suverenitu,“ zdůraznila.

Čínský prezident Si Ťin-pching při výročí revoluce ohlásil ‚mírové znovusjednocení‘ s Tchaj-wanem

Číst článek

Tchajwanská prezidentská kancelář v reakci na Si Ťin-pchingovo vystoupení už v sobotu uvedla, že budoucnost ostrova spočívá jen v rukou jeho lidu a že většina veřejnosti jasně odmítá model „jedné země, dvou systémů“, který prosazuje Peking.

V posledních dnech panuje mezi Čínou a Tchaj-wanem zvýšené napětí. Na začátku měsíce čínská armáda čtyři dny po sobě vysílala k tchajwanskému pobřeží vojenská letadla a tchajwanský ministr obrany Čchiou Kchuo-čcheng ve středu mluvil o nejhorší situaci za posledních 40 let.

V pátek 38 letounů, v sobotu 39. Čína druhý den v řadě narušila vzdušný prostor Tchaj-wanu

Číst článek

Ostrov ležící na jihovýchod od Číny se ocitá pod rostoucím tlakem, aby uznal nadřazenost Pekingu, Tchaj-pej to však odmítá.

Tchaj-wan se vydal vlastní cestou v roce 1949, když se v Číně ujímali moci komunisté v čele s Mao Ce-tungem. Peking ostrov považuje za součást svého území a hrozí vojenským zásahem v případě vyhlášení jeho samostatnosti.

Tchaj-wan nicméně už více než 70 let funguje de facto nezávisle a má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Většina zemí včetně České republiky ale Tchaj-wan jako samostatný stát neuznává.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme