USA chtějí prodat tanky a další zbraně na Tchaj-wan. Očekává se protest Číny

Spojené státy chtějí prodat tanky a další zbraně v hodnotě dvou miliard dolarů (46 miliard korun) na Tchaj-wan. S odvoláním na nejmenované činitele o tom informovala agentura Reuters. Pokud se obchod opravdu uskuteční, je pravděpodobné, že proti němu bude Čína protestovat, protože považuje ostrovní Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tchaj-wan má zájem o americké tanky M-1, stíhačky F-16 a o další pokročilé zbraně. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Reuters napsal, že o zamýšleném obchodu byl již neformálně vyrozuměn Kongres. Neformální oznámení o velkém prodeji zbraní do zahraničí posílá ministerstvo zahraničí Kongresu před tím, než americká vláda učiní další formální kroky. I v této předběžné fázi mohou zákonodárci vyslovit pochybnosti, kterými se pak administrativa zabývá. Ještě před samotným prodejem je Kongres znovu informován, tentokrát formálně.

Vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem jsou od nástupu tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen napjaté. Cchaj letos v březnu během návštěvy USA prohlásila, že její země má zájem o americké tanky M-1, stíhačky F-16 a o další pokročilé zbraně.

Jakýkoliv prodej amerických zbraní Tchaj-wanu nese Čína vždy velice nelibě. Nynější zakázka by proto mohla dál zvýšit napětí mezi Washingtonem a Pekingem, které dále zvyšují vzájemné obchodní spory.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme