Tchaj-wan má první prezidentku v historii, úřadu se ujala Cchaj Jing-wen

Tchaj-wan chce vést vstřícný dialog s Čínou, zároveň ale bude střežit suverenitu a území ostrova. Ve svém inauguračním projevu to prohlásila nová tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, vůbec první žena zastávající nejvyšší post této ostrovní země. Peking ale stále považuje Tchaj-wan za svou odtrženeckou provincii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen | Zdroj: ČTK

Cchaj Jing-wen ve svém prvním prezidentském projevu vyzdvihla demokratické principy, na kterých je Tchaj-wan založen. Jak uvedla, obyvatelé ostrova celému světu ukazují, že jsou svobodní a že jsou ochotní za život v demokratické společnosti bojovat.

Zároveň ale přislíbila zodpovědný přístup ve vztazích s Čínskou lidovou republikou i stabilitu. Její vláda ale čelí dalším potížím, podle ní je tak nutné reformovat školství, soudnictví i sociální politiku a také provést ekonomickou transformaci.

Tchaj-wan dnes uznává jen 22 států, z Evropy pouze Vatikán. Tchaj-pej chce proto zvýšit své mezinárodní diplomatické úsilí o uznání ostrova.

V této souvislosti pak někteří pozorovatelé poukazují na to, že už brzy novou prezidentku čeká první zatěžkávací zkouška. Dlouholetý spojenec Tchaj-wanu, Panama, totiž na slavnostní otevření rozšířeného průplavu pozvala jak prezidenta Čínské lidové republiky, tak i Tchaj-wanu.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme