Tchaj-wan odvolal námořní cvičení

Tchaj-wan zrušil vojenské cvičení naplánované na příští týden. Tento krok je součástí snahy o zmírnění napětí s Pekingem poté, co tchaj-wanský prezident Čen Šuej-pien v minulých dnech podpořil referendum o nezávislosti ostrovního státu. To vyvolalo rozhořčenou reakci Pekingu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ponorka s Tomahawky

Místní vydání deníku China Times dnes na titulní straně přineslo zprávu o tom, že Čen nařídil ministerstvu obrany zrušit cvičení, aby tak vyjádřil dobrou vůli druhé straně.

Prezident minulou neděli označil uspořádání referenda za základní lidské právo a řekl, že Čína a Tchaj-wan jsou dvě různé země. To vyvolalo rozhořčenou reakci Pekingu, který varoval, že Čen vede ostrov do záhuby. V úterý se prezident snažil svůj výrok zmírnit, když označil obě země za suverénní státy.

Čínský list China Daily dnes s odvoláním na čínskou armádu napsal, že Čen by mohl riskovat útok na svou zemi, pokud bude nadále prosazovat hlasování o nezávislosti.

Peking považuje Tchaj-wan za svoji provincii a tamní vládu neuznává. Čína pohrozila tomuto demokratickému ostrovu s 23 milióny obyvatel útokem, pokud vyhlásí samostatnost nebo ustoupí od rozhovorů o sjednocení.

Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme