Tchajwanským průlivem proplul americký torpédoborec, podpořil nezávislost ostrova na Číně

Dvě plavidla amerického námořnictva proplula Tchajwanským průlivem, který odděluje ostrov Tchaj-wan od pevninské Číny. V noci na čtvrtek to oznámila americká armáda. Agentura Reuters poznamenala, že tento krok vyvolá nelibost Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřenou provincii.

Washington/Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký torpédoborec USS Preble (DDG-88)

Americký torpédoborec USS Preble (DDG-88) | Foto: U.S. Navy | Zdroj: Reuters

Plavbu, která je vnímána jako symbol podpory Tchaj-wanu, provedl torpédoborec Preble doprovázený tankovací lodí Walter S. Diehl. „Proplutí lodí Tchajwanským průlivem demonstruje závazek USA ke svobodnému a otevřenému indo-tichomořského regionu,“ uvedlo v prohlášení americké námořnictvo.

Tchajwanským průlivem proplula francouzská válečná loď, Čína protestuje

Číst článek

Termínem indo-tichomořský Bílý dům nahradil koncem roku 2017 regionální označení asijsko-tichomořský, což podle Washingtonu lépe vystihuje rostoucí mocenské postavení Číny a odráží strategické partnerství USA s Indií.

Lodě amerického námořnictva propluly Tchajwanským průlivem na konci dubna, což Peking kritizoval. Předtím stejný krok učinila také francouzská fregata.

Peking to následně označil za ilegální akt a vyzval Paříž, aby podobný incident již neopakovala.

Peking bere Tchaj-wan jako jednu ze svých provincií v rámci politiky jedné Číny, podle které mají obě země pouze jedinou legitimní vládu.

Čínský prezident Si Ťin-pching v novoročním projevu pohrozil Tchaj-wanu vojenským útokem, pokud oficiálně vyhlásí na Pekingu nezávislost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme