Tchaj-wanu se po volbách rýsují problémy s Čínou. Hongkong tu zůstává tématem i inspirací

Rekordní účast voličů, vzájemné osočování politických stran ze záplavy takzvaných fake news a následné drtivé vítězství stávající prezidentky. Tak vypadaly klíčové volby na Tchaj-wanu. A jednu z nejdůležitějších rolí v nich sehrála karta jménem Hongkong. Tchaiwanci vývoj protičínských protestů v tomto městě pozorně sledují.

Tchaj-pej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Tchaj-pej se v návaznosti na výsledky voleb uskutečnila protičínská demonstrace na podporu Hongkongu | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

„Byla jsem volit hned ráno. Jsem šťastná, že nás Tchaj-wan přijal. Říkám všem, ať nevěří Číně všechny ty řeči o modelu jedna země – dva systémy. Podívejte se, jak to teď v Hongkongu vypadá,“ řekla 27letá Nancy, která pracuje i stánku s ovocnými sendviči. Na Tchaj-wan přišla z Hongkongu a po třech letech konečně získala stálou adresu i volební právo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Davida Jakše o roli Hongkongu v tchajwanských volbách

A podobné privilegium, tedy přijít k volbám a využít svého hlasovacího práva, má dnes na Tchaj-wanu už přes šest tisíc lidí původem z Hongkongu. Odcházejí ze strachu před stále větším vlivem komunistické Číny. A právě dva systémy v jedné zemi navrhla loni Čína i tchajwanské vládě. Přesně té, která v noci na dnešek vyhrála volby.

„Doufám, že Čína pochopila správně výsledky našich voleb. Je to vzkaz Pekingu, že odmítáme model jedna země – dva systémy. Svět vidí, že s demokracií umíme zacházet a že si jí vážíme. I ti, kteří mě nevolili, jsou vítězi,“ vzkázala staronová prezidentka Cchaj Jing-wen, jen pár minut po svém znovuzvolení. Jenže ne všichni sdílí její protičínskou rétoriku.

„Jsem malý obchodník. Pro mě je nejdůležitější, kolik mají lidé v peněžence. Když se budu mít dobře, budou utrácet i u mě. A spoustu výrobků z Tchaj-wanu kupuje Čína. Pokud ji budeme dráždit, může přijít recese,“ řekl pan Chun-hsien, prodavač počítačů a elektroniky z Tchaj-pej. Právě to je zboží, se kterým Tchajwan dobývá čínský trh. A daně tchajwanských výrobců zase zlepšují život zdejších lidí a financují sociální reformy, která vláda před časem spustila.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme