Při zemětřesení na Tchaj-wanu se částečně zřítily dva hotely. Mezi stovkami zraněných jsou i Češi

Mezi zraněnými po úterním zemětřesení na Tchaj-wanu jsou také Češi. Radiožurnálu to potvrdil zástupce české Ekonomické a kulturní kanceláře v Tchaj-peji Václav Jílek. Zemětřesení si vyžádalo nejméně pět obětí a více než 240 zraněných. Úřady po otřesech stále pohřešují zhruba 60 lidí.

Tchaj-pej (Aktualizováno: 14:03 7. 2. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi více než 240 zraněnými po zemětřesení na Tchaj-wanu jsou také dva Češi, a to jeden muž a jedna žena. Bydleli ve městě Chua-lien v jednom z hotelů, který se částečně zřítil.

Jejich zranění jsou podle zástupce české Ekonomické a kulturní kanceláře v Tajpeji Václava Jílka lehká. Nebylo tak podle lékařů třeba je hospitalizovat. Oba jsou podle Jílka v kontaktu se svými příbuznými.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zranění po zemětřesení na Tchaj-wanu jsou i Češi. Úřady stále pohřešují 170 lidí. Podrobnosti zjišťoval Václav Jabůrek

„Jsme s nimi ve styku. Naši pracovníci jsou na cestě do Chua-lien. Poskytnou jim potřebnou pomoc a konzulární asistenci. Jsou lehce zraněni a připraveni k cestě do Tchaj-peje, kde budeme vyřizovat další náležitosti,“ uvedl pro Radiožurnál Jílek.

České zastoupení na Tchaj-wanu nemá podle něj informace o tom, že by mezi zraněnými nebo pohřešovanými byli další Češi. Zranění jsou podle agentury Reuters také občané Japonska a pevninské Číny. Dvě desítky lidí jsou podle úřadů v kritickém stavu. 

Zemětřesení o síle 6,4 stupně postihlo Tchaj-wan v úterý. Ohnisko otřesů bylo 22 kilometrů severovýchodně od města Chua-lien v hloubce jednoho kilometru. Ve městě se podle dostupných informací zřítilo několik budov včetně hotelů či vojenské nemocnice.

Zřítily se i dva hotely

Tchaj-wan často postihují zemětřesení, protože leží v seizmicky aktivní oblasti. Většinou ale způsobí velmi malé škody. V září 1999 však ostrov zasáhly otřesy o síle 7,6 stupně, které připravily o život 2400 lidí. Zničeno nebo poškozeno bylo tehdy na 50 tisíc budov.

Úřady podle nejnovějších údajů pohřešují nejméně 60 lidí. Část z nich se mohla v době neštěstí nacházet v jedné ze zřícených rezidenčních budov. Kolik lidí v ní ale ve skutečnosti při zemětřesení bylo, není podle AP jasné.

Při katastrofě se k zemi částečně sesunula vojenská nemocnice a také dva hotely - Marshal a Beautiful Life. Kvůli otřesům musela být uzavřena dálnice vedoucí kolem Chua-lienu a používat se nesmí most v tomto městě na východním pobřeží Tchaj-wanu.

Ulice Chua-lienu jsou propadlé, bez vody zůstává kolem 40 tisíc budov a asi 1900 bez elektrické energie. Ve městě žije asi 100 tisíc lidí.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme