Tchaj-wanem se žene tajfun. Nejméně dva lidé zemřeli

Na Tchaj-wanu udeřil tajfun Saola. Nefunguje většina škol i značná část firem. Problémy jsou také s dopravou. Minimálně dva lidé už při záplavách a sesuvech půdy na východě ostrova zahynuli. Devět dalších bylo zraněno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tajfun Saola na Tchaj-wanu | Zdroj: Reuters

Z hlavního města Taipeje dnes záchranáři evakuovali přes 600 lidí, stejný počet obyvatel musel opustit domovy i v oblastech I-lan a Chua-lien. Záchranné práce pokračují.

Kvůli cyklonu Saola tchajwanské úřady už ráno uzavřely většinu škol a podniků. Neobchoduje se dnes ani na tchajpejská burze. Podle informací by měla být burza otevřena nejdříve v pátek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tajfunu na Tchaj-wanu mluvila zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková

Na východě a severu ostrova pak nefunguje zcela doprava – zastavily se některé vlaky a autobusy. Zrušeno bylo asi 200 vnitrostátních a mezinárodních letů.

Asi 30 tisíc domácností bylo ráno několik hodin bez elektrického proudu, jehož vedení vichr poškodil. Podle odhadů vichřice dosahuje až 155 kilometrů za hodinu. Sám tajfun Saola má sílu stupně dvě.

Nezvykle mnoho tajfunů

Meteorologové předpovídají, že během 12 hodin se Saola začne přesouvat k Číně, kde by mohl zeslábnout na nejnižší, první stupeň. Jihočínské provincie Fu-ťien a Ťiang-su už své obyvatele před blížícím se cyklonem varovaly a na jeho dopad se připravují.

Tajfun na Tchaj-wanu udeřil i na Tchaj-pej | Foto: Reuters

Na východ a jihovýchod Číny včetně obchodního centra Šanghaje má během pátku a víkendu navíc udeřit druhý cyklon nazvaný Damrey.

Letos se v Asii objevuje více tajfunů než obvykle, hlavně ve srovnání s klidným loňským a předloňským létem. Cyklon Saola se už v minulých dnech přehnal přes Filipíny, kde si vyžádal asi 23 lidských životů. A Hongkong jen za poslední měsíc ohrožovaly tři silné cyklony.

Poslední Vincente o síle 10 byl dokonce nejsilnější tajfun za posledních deset let. Tajfuny pak s sebou přináší množství srážek, které letos už napáchaly miliardové škody, především v Číně. Předminulý víkend tam voda vyplavila obvykle suché hlavní město Peking. Asi 77 lidí při těchto záplavách zemřelo.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme