Tchajwan asi nedostane stíhačky z USA. Čína si to nepřeje

Američané pravděpodobně neprodají Tchajwanu stíhačky F-16, jak slibovali. Informuje o tom americký server Defence News, který cituje jednoho z představitelů tchajwanského ministerstva obrany. Podle Washingtonu zatím ale žádné oficiální rozhodnutí nepadlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F-16 Fighting Falcon | Foto: Alexandr Pícha

Prodej amerických stíhacích letounů Tchajwanu je jedním z ožehavých témat, které má během probíhající návštěvy Číny řešit i americký víceprezident Joe Biden.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě amerického viceprezidenta v Číně a sporné vojenské zakázce mluvila na Rádiu Česko východoasijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková

Na 66 amerických situaček F-16 čeká Tchajwan už 5 let. Nahradit měly dosluhující stroje F-5 Tiger a Mirage 2000, které mají být vyřazeny do deseti let. Pravděpodobně se tak ale nestane. Nepřeje si to Peking, který považuje Tchajwan za svou provincii.

Čínský deník Žen-min ž-pao dokonce vyzval použít všechny zbraně proti Spojeným státům, včetně finančních postihů, pokud by se kontrakt realizoval.

Americká vláda má o prodeji strojů rozhodnout do 1. října. Na zhruba pětimiliardovou zakázku budou mít jistě vliv i probíhající jednání mezi čínskými politiky a americkým viceprezidentem Joe Bidenem, který je právě v Pekingu na návštěvě.

Tchajwanský prezident dnes nicméně deníku Tchaiwan Today řekl, že věří, že Američané své sliby splní a k prodeji dojde.

Návštěvě amerického viceprezidenta v Číně jinak dominují ekonomická témata. Peking vlastní zhruba 3,2 bilionu dolarů v zahraničních rezervách, z toho téměř třetinu v dluhopisech americké vlády. Američané ale potřebují, aby Čína nadále americké dluhopisy nakupovala.

Kateřina Procházková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme