Tchajwan by neměl být nezávislým státem

V Pekingu se na tom při historických rozhovorech shodli čínský prezident Hu ťin-tao a šéf tchajwanské opoziční strany Kuomintang Lien Čan. Od roku 1949, kdy před komunistickými vojsky uprchl na Tchajwan tehdejší vůdce Kuomintangu Čankajšek, je to vůbec poprvé, kdy představitel této strany vstoupil na čínské území a setkal se s vůdcem komunistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tchajwanský opoziční předák Lien Čan (vlevo) a čínský prezident Hu Ťin-tao | Zdroj: ČTK

Boj mezi komunisty a nacionalisty vedl v roce 1949 k rozdělení Číny. Peking dodnes považuje Tchajwan za svou odštěpeneckou provincii. Na začátku 21. století by ale Peking a Tchaj-Pej měly ukončit nepřátelství a předejít možnému konfliktu v Tchajwanské úžině, uvedli shodně Hu ťin-tao a Lien Čan.

Šéf Kuomintangu souhlasí i s obnovením přímého leteckého a námořního spojení mezi oběma zeměmi. Na programu je podle jeho slov i vytvoření společného trhu.

Historické setkání, které v přímém přenosu přenášely čínská i tchajwanská televize, ale podle pozorovatelů může rozdělit tchajwanskou společnost. Peking navíc dal najevo, že se stoupenci nezávislosti v čele s prezidentem Čen Čuen Pienem jednat nebude.

Vstřícnost komunistického vedení Číny vůči tchajwanské opozici dokládá i na příští týden plánovaná cesta Jamese Sunga, šéfa První lidové strany, která na Tchajwanu prosazuje znovusjednocení, do Pekingu.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme