Tchajwan chce zavést toalety pro prasata, aby snížil množství odpadu

Tchajwan zavádí originální způsob, jak snížit odpad ze živočišných farem. Tajpej totiž v rámci úsilí za zlepšení životního prostředí začne cvičit prasata, aby se naučila chodit na zvláštní toalety. Dnes se na Tchajwanu chová 6,5 milionů prasat, podle odborníků se tak objem vypouštěných odpadních vod sníží minimálně o 50 procent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divoká prasata byla pravděpodobně domestikována i na mnoha dalších místech včetně Indie a jihovýchodní Asie

Divoká prasata byla pravděpodobně domestikována i na mnoha dalších místech včetně Indie a jihovýchodní Asie | Foto: Michael Herrara

Pro mnohé bláznivý nápad, u jiných zase vyvolává úsměv na tváři, tchajwanská vláda však trénink prasat myslí vážně. Navíc se chce vydat cestou, kterou už prošlapal někdo jiný, konkrétně jeden z chovatelů vlastnící farmu na jihu této ostrovní země.

Pan Čchang z obce Jün-lin se totiž před šesti lety rozhodl, že výrazně sníží náklady, konkrétně za vodu i veterináře. A tak pro 10 tisíc čuníků vybudoval toalety, na které se prasata naučila chodit. Každý ze speciálních boxů o rozměrech 4 x 6 metrů mohl pojmout zhruba 40 kusů, výkaly farmář odstraňoval pomocí speciálního vysávacího zařízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tchajwan-Prasata a toalety.mp3

Celý experiment pak ve velkém spustil před dvěma lety a když se rok s rokem sešel, mohl oznámit úspěch. Množství odpadních vod vypouštěných do okolních řek snížil až o 80 procent. Navíc výrazně ubylo onemocnění zvířat a naopak se o 20 procent zvýšila jejich porodnost.

Farma také byla na první pohled čistší a už tolik nezapáchala a pan Čchang přestal dostávat úřední obálky s pokutami za znečištění. Prostě samá pozitiva.

Takovýto úspěch proto nemohl uniknout úředníkům ministerstva životního prostředí, kteří dlouhá léta museli řešit stížnosti ohledně znečišťování vodních toků odpadem pocházejícím z živočišných farem, především na jihu a ve střední části Tchajwanu, kde jich je nejvíce.

Oficiální místa se tak rozhodla nový způsob podpořit a vyzývají ostatní farmáře, aby pana Čchanga následovali. A kdo ví, možná se tento ekologický způsob chovu rozšíří i za hranice Tchajwanu.

Robert Mikoláš, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme