Tchajwan promítá film o Ujgurech, Čína zuří

Tchajwan se i přes protesty Pekingu rozhodl promítnout film o Ujgurech. Dokument věnovaný životu opoziční vůdkyně Rebíe Kadírové měl být uveden v rámci říjnového filmového festivalu v Kaohsiungu, tamní radnice ho ale kvůli kritice nabídne už v úterý.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyprahlé pouště se vzdušnými víry na dalekém západě Číny (Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang)

Vyprahlé pouště se vzdušnými víry na dalekém západě Číny (Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang) | Foto: Jakub Kocurek

Čína viní Kadírovou ze separatismu i z rozpoutání červencových násilností v Sin-ťiangu, při kterých zahynulo na dvě stě osob.

Starostka druhého největšího města na Tchajwanu, Čchen Čchu se kvůli snímku 10 podmínek lásky ocitla pod palbou kritiky. Proti uvedení filmu protestuje jak Čína, tak i tchajwanští politici a obchodníci.

Nacionalistická vláda Ma Jing-ťioua prosazující sbližování s Pekingem jí obviňuje z poškozování vztahů s Čínou, obchodníci a cestovní kanceláře pak starostce vyčítají, že čínští turisté na protest proti nedávné návštěvě Dalajlámy v Kaohsiungu a nyní promítání filmu ruší zájezdy a jejich ztráty dosahují statisíce dolarů.

Opoziční Demokraté jí zase viní z toho, že podlehla tlaku a dokument z festivalu stáhla. Čínští hackeři už, podobně jako nedávno v Austrálii, kde byl snímek o Ujgurech také uveden, napadly stránky festivalu a umístili na ně vulgární snímky Dalajlámy a Kadírové i hanlivé texty. Film se během úterý a středy promítne celkem čtyřikrát.

Robert Mikoláš, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme