Tchajwan se obává reakce Číny kvůli Dalajlámovi, ten ruší veřejná vystoupení

Tchajwan odmítá obvinění, že určuje program Dalajlámy a ruší jeho veřejná vystoupení. Podle tchajwanské opozice i podle Tibeťanů v exilu ale Tajpej ustupuje tlaku Číny a dělá vše pro to, aby se Dalajláma nezúčastnil žádných veřejných vystoupení a setkání s politiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalajláma v Dharamsale | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Nejvyšší tibetský duchovní se přijel na Tchajwan modlit za oběti tajfunu Morakot, který zabil téměř 600 lidí.

Dalajláma se v Kaohsiungu na jihu země sešel s kardinálem Paulem Šanem a odjel na sever ostrova. V městě Tchao-jüan u metropole Tajpeje měl ve čtvrtek vystoupit na tamním stadionu, jeho setkání s veřejností ale bylo zrušeno.

Nekonala se ani pondělní tisková konference, podle vládnoucího Kuomintangu by totiž dotazy novinářů a Dalajlámovy odpovědi mohly pobouřit Čínu.

Tajpej přiznává, že Peking už zrušil či odložil uzavření některých ekonomických dohod či předem domluvené rozhovory včetně návštěvy viceprezidenta Čínské centrální banky. Podle analytiků ale Peking zatím nepřikročil k žádným velkým odvetným opatřením, a to kvůli současné tchajwanské vládě, která je Pekingu přátelsky nakloněna.

Dalajláma už Tchaj-wan v minulosti navštívil několikrát, naposledy v roce 2001. To však bylo ještě za předchozí vlády ostrova, která otevřeně stranila nezávislosti na Číně. Současný prezident Ma Jing ťiou se snaží o vstřícnou politiku vůči Pekingu.

Přečtěte si také:
Dalajláma získal svolení k návštěvě Tchaj-wanu
Dalajláma navštíví Tchaj-wan, čeká se ostrá reakce Číny
Dalajláma slaví 74. narozeniny
Dalajlama si přeje demokratický Tibet

Robert Mikoláš, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme