Tchajwan zasáhla po tajfunu politická krize, premiér končí

Tchajwanský premiér podává demisi. Za jeho pádem stojí kritika veřejnosti kvůli odstraňování následků řádění tajfunu Morakot. Přírodní katastrofa si vyžádala 758 obětí, podle obyvatel postižených obcí ale mohl být počet mrtvých daleko nižší v případě včasné pomoci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tajfun Morakot na Tchajwanu

Tajfun Morakot na Tchajwanu | Zdroj: ČTK

Tchajwanská vláda se dostala i do konfliktu s Čínou, když na ostrov přijel dalajláma, modlící se za oběti tajfunu.

Demisi podává celá vláda premiéra Liou Čchao-šuana, oficiálně její ministři odstoupí tento čtvrtek. Vzhledem k prezidentskému systému na Tchajwanu je demise vlády podle analytiků jen kosmetickou změnou.

Prezident Ma Jing-ťiou již Liouovu demisi přijal a na jeho místo jmenoval Wu Ten-iho, generálního tajemníka vládnoucí Národní strany (KMT).

Tchajwanské vedení je pod největší palbou kritiky od drtivého vítězství v prezidentských volbách na začátku loňského roku, kdy nejvíc hlasů získal kandidát nacionalistického Kuomintangu.

Ostrov v prosinci čekají místní volby, které budou pro Kuomintang, prosazující sbližování s Čínou, zatěžkávací zkouškou.

Prezident Ma od svého loňského nástupu do funkce prosazuje politické i ekonomické sbližování s pevninskou Čínou. Peking považuje Tchajwan pouze za svou odštěpeneckou provincii a usiluje o jeho politickou izolaci na mezinárodní scéně. Po Maově nástupu se však vztahy mezi oběma zeměmi zlepšily, například bylo obnoveno přímé dopravní i poštovní spojení.

Robert Mikoláš, Alena Adámková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme