Tchajwanci protestovali proti čínské hrozbě

Na milion Tchajwanců protestovalo v metropoli Tchaj-peji proti čínské hrozbě. Obyvatelé vyšli do ulic, aby vyjádřili nesouhlas s nedávno přijatým zákonem, který opravňuje Čínu k vojenskému zásahu proti ostrovu, pokud vyhlásí formální samostatnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tchajwanky se slunečním paprskům vystavují co nejméně | Foto: Robert Mikoláš

Demonstranti se do hlavního města sjížděli už od rána, a to ze všech koutů ostrova. Vytvořilo se 10 hlavních proudů, každý čítající asi 100 tisíc lidí, které směřovaly k prezidentskému paláci, kde se spojily v jeden obrovský průvod. Demonstranti celou cestu zpívali protestní písně. Počet průvodů nebyl zvolen náhodou. Zákon, který nedávno přijal čínský komunistický parlament a který umožňuje Číně zaútočit vojensky na Tchajwan, má deset paragrafů, proto 10 průvodů. Demonstrace se účastnil i tajwanský prezident, který je osamostatnění ostrova nakloněn.

Až na drobné výtržnosti na počátku průvodu, celá akce proběhla klidně. Jak na ni zareaguje Čína, není jasné. Její představitelé ale už dali najevo, že osamostatnění Tchajwanu je pro ni nepřijatelné a nikdy ho nedovolí.

Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme