Tchajwanský generál čelí obvinění ze špionáže pro Čínu

Tchajwanskou armádu zasáhl největší skandál za posledních 50 let. Jeden z jejích generálů byl totiž zatčen kvůli podezření, že byl čínským špionem. Zadržený důstojník v minulosti působil i v zahraničí. Čína považuje Tchajwan za svou odštěpeneckou provincii a nevzdává se možnosti, že ostrov připojí i silou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buddhistické památky mají v Taipeji své místo

Buddhistické památky mají v Taipeji své místo | Foto: johnl

Jak v Odpoledním Radiožurnálu přiblížil východoasijský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš, vyšetřovaný generál-major Lo Hsien-che stál v čele odboru, který měl na starosti elektronickou komunikaci mezi jednotlivými složkami armády.

„Měl tedy přístup k tajnému programu, do kterého ostrovní vláda v uplynulých letech investovala miliardy dolarů a s jeho vytvořením pomáhaly i Spojené státy. Díky němu mohli velitelé přímo koordinovat všechny letecké, pozemní i námořní složky a umožňoval i spojení s velitelstvím amerických sil v Pacifiku,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných dopadech obvinění tchajwanského generála ze špionáže pro Čínu na vztahy obou zemí jsme v Odpoledním Rž hovořili se zpravodajem v Číně Robertem Mikolášem.

Podle dosud zveřejněných zpráv se zadržený 51letý důstojník stal čínským špionem už v roce 2004, kdy působil v zahraničí - podle nepotvrzených informací v USA, a také v thajském Bangkoku. „Od 60. let minulého století jde vůbec o nejvýše postaveného představitele tchajwanské armády obviněného ze špionáže,“ dodal zpravodaj.

K výrazné změně ve vztazích obou zemí nedojde

Činnost špiona však podle něj na vztahy mezi Tchajwanem a Čínou výrazný dopad mít nebude. „K nějaké výrazné změně určitě nedojde, navíc špionáž provádějí obě strany už od rozdělení v roce 1949. Spíše lze čekat bouři na vnitropolitické scéně, kdy současná opozice obviňuje vládu prezidenta Ma Jing-ťioua z přílišného nadbíhání do náruče Pekingu,“ uvedl.

V každém případě ale podle něj celý případ vrhá dost špatné světlo na celou tchajwanskou armádu, která dlouhá léta nedokázala tak vysoce postaveného špiona odhalit.

„A obavy pochopitelně neskrývají ani Spojené státy, které čím dál více znepokojují právě rostoucí aktivity Číny v asijsko-pacifickém regionu. Dokonce mohou znovu odložit prodej desítek nových stíhaček Tchajwanu právě kvůli nejistotě, aby se Číňanům nedostaly do rukou další citlivé údaje,“ přiblížil.

Peking zatím mlčí

Co se týče vyjádření Číny k odhalení svého agenta, podle zpravodaje zatím mlčí a nedá se ani očekávat, že by tak učinila. Připomněl, že Čína má navíc špiony po celém světě.

„Ostatně podobně jako další země. Její agenti se ale také zaměřují na příslušníky disentu a různé aktivisty podporující svobodný Tibet či ujgurskou opozici,“ vysvětlil.

Připomněl, že naproti tomu Peking v roce 2008 popravil údajného tchajwanského špiona, vědce, který měl předávat citlivé vojenské informace Tajpeji. „Jeho dcera ale vše označila za výmysl a obvinila čínské úřady, že ho k přiznání přinutily mučením. Jeho smrt tehdy odsoudily Spojené státy i Evropská unie,“ dodal Mikoláš.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme