Tchajwanský prezident chce oteplit vztahy s Čínou

Tchajwan má nového prezidenta. Ma Jing-ťiou, který zvítězil v březnových volbách, dnes složil přísahu a ve svém inauguračním projevu nabídl dialog Číně. Mezi oběma zeměmi totiž panuje nepřátelství od roku 1949, kdy nacionalisté uprchli před komunistickými jednotkami na Tchajwan a Peking od té doby hrozí, že ostrov připojí i silou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tchajwanský prezident Ma-jing-ťiou

Tchajwanský prezident Ma-jing-ťiou | Zdroj: ČTK

Sedmapadesátiletý Ma-jing-ťiou, představitel nacionalistické strany Kuomintang, která se letos po osmi letech demokratickou cestou dostala k moci, v inauguračním projevu vyjádřil ochotu obnovit rozhovory mezi Tajpejí a Pekingem, které byly prakticky přerušeny od začátku 90. let minulého století. To je zásadní změna v přístupu k pevninské Číně výrazně snižující napětí v této oblasti. Na Tchajwan už z čínské strany míří na tisíc raket, a to velmi zneklidňovalo i Spojené státy, hlavního spojence Tchajwanu.

Ma-jing-ťiou ale vyzval nejprve k normalizaci ekonomických a kulturních vztahů s Čínou. K tomu má pomoci i navázání leteckého spojení, a to o víkendech. První spoje by podle jeho plánu mohly začít fungovat už v červenci. Chce také povolit čínským turistům vstup do země, denně by jich mohly být až tři tisíce a usiluje i o vytvoření společného trhu.

Pro Tchajwan, ale i Čínu je ovšem důležité postavení ostrova, který Peking považuje za svou odštěpeneckou provincii. Že by se Tchajwan vzdal svrchovanosti nad územím, které šest desetiletí ovládá, se ale změna očekávat nedá. Ma-jing-ťiou se dnes k tomuto problému vyjádřil. Jak řekl, je pro zachování současného statutu quo, tedy že nebude usilovat ani o formální nezávislost ostrova, jak to činil jeho předchůdce Čen Šuej-pien, ale ani o spojení s Čínou, jak to žádá Peking.

Jeho cílem je také dostat Tchajwan z mezinárodní izolace. Čína totiž blokuje jakékoli snahy o členství ostrova v mezinárodních organizacích a diplomatické styky s Tajpejí udržuje pouze 23 zemí. Důležitá je i jeho výzva směrem ke Spojeným státům, hlavnímu spojenci Tajpeje. Ma-jing-ťiou se vyslovil pro užší vztahy s Washingtonem, zejména v bezpečnostních otázkách. Tchajwan totiž žádá Washington o dodávku šestašedesáti stíhaček F16 za 3,3 miliardy dolarů, proti čemuž ale Čína ostře protestuje.

S příchodem nového prezidenta ale určitě dochází ke zlepšení vztahů s Čínou, navíc Peking minulý týden vůbec poprvé souhlasil, aby i tchajwanští záchranáři pomáhali v S´-čuanu postiženém zemětřesením. Vyprošťovací dvaadvacetičlenný tým z Tchajwanu, který přiletěl minulý pátek, zasahoval v jedné z nejpostiženějších obcí Chan-wang. A stejně jako oni, ani ostatní záchranáři se nevzdávají. Dnes, po více než sedmi dnech, byli nalezeni dva živí muži. Jde ovšem o ojedinělé případy a týmy specialistů se nyní zaměřují na pomoc těm, co přežili. Na místo dorazily i první zdravotnické týmy z Japonska a Ruska s polní nemocnicí. Do S´-čuanu míří i lékaři z Německa a Itálie.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme