Tchajwanský prezident vyzval šéfa Pekingu k návštěvě ostrova

Čínský prezident by měl navštívit Tchajwan. Prohlásil to šéf ostrovního státu Čen Šuej-pien, který tak reagoval na historickou cestu vůdce tchajwanské opozice minulý týden do Číny. Obě země jsou rozděleny od roku 1949, Čína ale považuje Tchajwan za svou odštěpeneckou provincii, Tajpej to však odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lien Čan se svou ženou Lien Fang Ju v Šanghaji | Foto: AFP

V Pekingu se poprvé po šedesáti letech setkali vůdce nacionalistů a komunistů. Šéf tchajwanského Kuomintangu Lien Čan a čínský prezident Chu Ťin-tchao. Právě ten by měl podle tchajwanské hlavy státu tuto návštěvu oplatit a jako nejvyšší představitel Pekingu by měl do Tajpeje zamířit.

"Sám by se měl přesvědčit, že jsme nezávislou suverénní zemí a jaký na to má třiadvacet milionů obyvatel ostrova názor," prohlásil tchajwanský prezident Čen Šuej-pien. Ten v narážce na režim v Pekingu dodal, že tchajwanská média nejsou kontrolována a že jeho stát, jako takový, nemá, co skrývat.

Komunistická strana Číny však dnes přímé vyjednávání s tchajwanským prezidentem Čen Šuej-pienem znovu odmítla. Podle Pekingu musí být nejprve z tchajwanské ústavy stažena klauzule o výzvě k formální nezávislosti a Tajpej musí přijmout princip "jedna země, dva systémy", který navrhuje čínské vedení a který byl uplatněn i v případě Hongkongu.

Peking chce v reakci na dnes skončenou návštěvu šéfa tchajwanské opozice v Číně zrušit některá obchodní omezení na dovoz ovoce z Tchajwanu a také zrušit omezení pro cestu Číňanů na Tchajwan. Zatímco vloni vycestovaly do Číny téměř čtyři miliony Tchajwanců, Číňanů přijelo na ostrovní stát jen 145 tisíc.

Robert Mikoláš, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme