Tchajwanští školáci mají nové učebnice; Číně se nebudou líbit

Tchajwanské školy mají nové učebnice, čeká se ostrá reakce Číny. V textu se totiž o Číně mluví nikoli jako o "mé zemi" jako dosud, ale o jiném státu. Peking přitom Tchajwan považuje za svou odštěpeneckou provincii a je ostrov připraven připojit zpět i silou. Tajpej se na druhé straně označuje za nezávislý stát a usiluje o vstup do OSN.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tchajwanky se slunečním paprskům vystavují co nejméně

Tchajwanky se slunečním paprskům vystavují co nejméně | Foto: Robert Mikoláš

Čína už není naší, ale "tou" zemí. Sun Jat-sen, zakladatel moderní Číny a Nacionalistické strany, kterého uznávají jak Peking, tak i Tajpej, pak není v nových učebnicích nadále označován za "otce vlasti". Tchajwanské ministerstvo vzdělávání považuje změny za opodstatněné, protože staré texty prý byly zavádějící.

Formální nezávislost ostrova prosazuje současná vláda v čele s prezidentem Čen Šuej-pienem, obyvatelstvo je ale rozděleno kvůli obavám z možného čínského útoku. V této souvislosti se také Čen Šuej-pien obrátil na mezinárodní společenství, které by podle něho mělo věnovat větší pozornost skutečnosti, že na Tchajwan už míří téměř tisíc čínských raket.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme