Technici poprvé od března vstoupili do reaktoru Fukušima 1

Japonští technici vstoupili do budovy prvního reaktoru jaderné elektrárny Fukušima, aby tam instalovali ventilační zařízení. To má snížit radiaci. Je to vůbec poprvé, co lidé vkročili do tohoto objektu od březnového zemětřesení a následné vlny tsunami, která elektrárnu vyřadila z provozu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technici poprvé od katastrofy vstoupili do budovy prvního rekatoru Fukušimy

Technici poprvé od katastrofy vstoupili do budovy prvního rekatoru Fukušimy | Zdroj: Reuters

Radiaci, která zamořila vzduch, má v reaktoru pohltit šest ventilačních strojů. Jejich instalace potrvá čtyři až pět dnů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci ve Fukušimě informoval ve Světě o osmé spolupracovník Rádia Česko Igor Průša

„Podle prvních zpráv je jasné, že se podařilo nainstalovat několik kusů potrubí, které by měly spojit místnost s turbínou s místností, kde je samotný reaktor. Pro další zásadní postupy je potřeba čekat několik dní, zřejmě až do neděle,“ řekl Rádiu Česko tokijský spolupracovník Igor Průša.

V jaké stavu je reaktor a palivové tyče v něm, se zatím neví. „Instalace ventilačního zařízení se koná právě pro to, aby pracovníci mohli vstoupit za pár dnů přímo k reaktoru, a pak teprve budou moci zmonitorovat situaci konkrétněji,“ doplnil Průša, který situaci ve Fukušimě sleduje.

Snížení radiace je nezbytné pro to, aby mohl být uveden do provozu chladicí systém. Právě ten udržuje na potřebné úrovni teplotu reaktoru.

Vedení společnosti Tepco předpokládá, že celá situace bude pod kontrolou do konce roku. Zda je tento odhad reálný, si Průša netroufá odhadovat.

Potrubí spojující místnost s turbínou s reaktorem | Foto: Reuters

„Podle některých informací primární likvidace této situace potrvá minimálně jeden rok s tím, že normalizace celého regionu bude trvat až deset let. Jsou to čísla, která se neustále pohybují,“ podotkl.

Technici v budově reaktoru nebyli od výbuchu vodíku, který objektem otřásl 12. března, tedy pouhý den poté, co přišlo zemětřesení s tsunami.

Ladislav Dvořák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme