Technici ve Fukušimě už napojili na vedení pět ze šesti reaktorů

Japonsko hlásí už 8600 obětí ničivého zemětřesení a následné vlny tsunami. Dalších téměř 13 tisíc lidí se stále pohřešuje. Za zázrak proto všichni označují nalezení dvou živých lidí, které v neděli objevili policisté ve zničené obci Išinomaki. Nepřetržitě také pokračuj práce v poškozených reaktorech jaderné elektrárny Fukušima 1.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci a hasiči pokračují v chlazení reaktorů pomocí vodních děl | Zdroj: Reuters

Technici už na provizorní elektrické vedení napojili pět z celkového počtu šesti reaktorů elektrárny Fukušima Daiči.

Teď se snaží zprovoznit osvětlení kontrolní místnosti, přístrojů na monitorování radiace a především chladících systémů vyřazených z provozu následkem zemětřesení a vlny tsunami.

Vojáci, hasiči i policisté pak pokračují v chlazení pomocí požárních vozů a vodních děl. Jen na reaktor číslo tři už od minulého čtvrtka použili 3200 tun vody. Právě tento blok totiž představuje největší hrozbu, protože obsahuje i nebezpečné plutonium.

O postupu záchranných prací v obci Išinomaki, ale také u jaderné elektrárny Fukušima 1se chtěl dnes osobně přesvědčit i premiér Naoto Kan, cestu ale nakonec kvůli špatnému počasí zrušil.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme