Technická příčina zkázy airbusu je podle vyšetřovatelů stále ve hře

Francouzští vyšetřovatelé stále nevylučují, že mezi příčinami úterního zřícení letounu společnosti Germanwings je i technická závada. Osoba pilota prý není jedinou stopou, na kterou se vyšetřování zaměřuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky z havarovaného Airbusu A320 jsou rozptýlenu v horách, v blízkosti Seyne-les-AlpesCE-CRASH.JPG | Zdroj: Reuters

„V tuto chvíli nelze vyloučit hypotézu technické závady,“ řekl dnes francouzské televizi BFMTV šéf francouzských vyšetřovatelů nasazených v německém Düsseldorfu Jean-Pierre Michel. Vyšetřování podle něj pokročilo, ale ještě chybí ‚technické detaily‘.

V souvislosti s havárií airbusu ve francouzských Alpách přitom dál pokračuje pátrání po druhé černé skříňce se záznamy o parametrech letu.

Podle dosavadních předběžných výsledků vyšetřování, které se opírají o záznamy komunikace z černé skříňky, nejspíš druhý pilot letadlo úmyslně poslal k zemi, když zůstal v kokpitu sám.

Postupně se navíc ukazuje, že 27letý druhý pilot Andreas Lubitz se zjevně léčil kvůli psychickým problémům a podle listu Bild am Sonntag měl dokonce i závažné problémy se zrakem.

Obojí mu přitom mohlo zmařit vysněnou kariéru pilota. Svá potvrzení o pracovní neschopnosti však Lubitz roztrhal a zdravotní neduhy tajil.

„Osoba kopilota je závažná stopa, ale ne jediná, řekl Michel agentuře AFP. Vyšetřovatel dodal, že v této fázi vyšetřování stále nebyl v životě pilota zjištěn ‚zvláštní prvek‘, jakým by byl například rozchod s přítelkyní nebo problémy v zaměstnání, který by vysvětloval úmyslné zničení letadla. V jeho troskách zahynulo 150 lidí.

Pátrání po obětech

Podle vyšetřovatelů se intenzivně pátrá po ostatcích kopilota. Policie chce zjistit, jestli měl v těle nějaké léky.

V nepřístupném terénu během dne dál marně pokračovalo i pátrání po obětech neštěstí. Pro pátrací týmy je úkolem číslo jedna zajistit na místě katastrofy zbytky těl a pomocí DNA od příbuzných je identifikovat.

K místu nehody do francouzských Alp přijela i kapitánova rodina.

Neúspěšné je zatím pátrání po černé skříňce, která by mohla potvrdit výsledky analýzy prvního záznamového zařízení. Podle policie není vyloučeno, že se ji vůbec nepodaří nalézt.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme