Technologie pro raketový program KLDR možná pocházejí z Číny

Čína utužuje úzké vztahy se Severní Koreou. Podle některých domněnek však možná až příliš. Rada bezpečnosti prošetřuje podezření, že Číňané dodali do KLDR technologie pro odpalovací zařízení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Korea; KLDR; vlajka

Severní Korea; KLDR; vlajka | Zdroj: Reuters

Na Korejském poloostrově sílí napětí. Severní Korea se 13. dubna dle svého vyjádření pokusila vyslat do vesmíru družici, raketa ale záhy po startu explodovala. Jižní Korea tvrdí, že Pchjongjang možná plánuje další, v pořadí třetí jaderný test.

Rada bezpečnosti OSN teď podle BBC prošetřuje, zda technologii pro odpalovací zařízení nedodala Severokorejcům Čína. Pokud by tomu tak bylo, znamená to, že Číňané porušují sankce OSN uvalené na Severní Koreu.

Americký časopis Jane´s Defence uvedl, že odpalovací zařízení a šestnáctikolový transportér, zachycené na záběrech z dubnové vojenské přehlídky v Severní Koreji, nápadně připomínají čínská zařízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický komentátor Milan Slezák analyzuje aktuální dění na Korejském poloostrově

Severokorejský raketový program sice už před zavedením sankcí vycházel z ruských a čínských technologií, ale záběry z přehlídky ukazují, že jde o současnou technologii. Obojí tedy mohlo být vyrobeno až po zavedení sankcí. Čína veškerá podezření odmítá.

Podle sankcí OSN z let 2006 a 2009 se do Severní Koreje nesmí dodávat nic, co by mohlo být využito pro raketový a jaderný program. Čína v Radě bezpečnosti pro tyto sankce hlasovala, měla by tedy velké potíže, pokud by se ukázalo, že je sama porušuje.

Spojené státy nabídly vysvětlení

Pomocnou ruku jí podaly Spojené státy americké. Podle jejich vyjádření Čína mohla Koreji dodat část zařízení, aniž by věděla, k jakému účelu ho Korea použije – například podvozek auta. Druhou variantou je, že technologie koupil od Číny prostředník a teprve pak se dostaly k Severokorejcům.

Čína je největším obchodním partnerem a spojencem KLDR, ačkoli s Jižní Koreou nyní obchoduje mnohem intenzivněji, protože ta má Číně co nabídnout. Ve vztahu k Severokorejcům je Čína spíše jejich ochráncem a partnerem, jak na poli diplomacie, tak bezpečnosti.

Motivem však není ideologická spřízněnost, ale fakt, že si Čína nepřeje pád severokorejského režimu. Sjednocení obou Korejí by totiž přivedlo americká vojska až na čínské hranice.

Milan Slezák, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme