Teherán čekají po dlouhé době protivládní protesty

Íránská opozice chce podpořit egyptské demonstranty, kterým se podařilo přimět k odchodu egyptského prezidenta. Íránské úřady ale dnešní plánovanou demonstraci zakázaly. Pochopily, že by to mohlo být zneužito proti íránské vládě. Podle agentury Reuters jsou dnes v ulicích Teheránu desítky příslušníků bezpečnostních složek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránské ženy slavily 11. února 32 výročí islámské revoluce | Zdroj: ČTK

„Podle agenturních informací jsou nyní v Teheránu rozmístěny pořádkové síly, které jsou bezpochyby připravené zasáhnout na straně režimu. Připraveny jsou i náboženské milice, které se před dvěma lety nechvalně proslavily při potlačování demonstrací. Jejich šéf již v neděli prohlásil, že milice jsou připraveny položit za režim život. Ty, kteří vyzívají k protestům, označil za stoupence satana,“ říká Jaromír Marek ze zahraniční redakce Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánované protivládní demonstraci v Teheránu mluvil na Radiožurnálu Jaromír Marek ze zahraniční redakce

Íránská policie již v neděli zablokovala přístup do domu jednoho z vůdců opozice, bývalého premiéra Musávího. Byl mu také odpojen telefon. Byl to právě Musáví a další opoziční předáci, kteří vyzvali k dnes plánovaným demonstracím.

Vztah íránského režimu k dění v islámském světě je velmi rozporuplný. Oficiální místa v Teheránu přirovnávají protesty v Tunisku i Egyptě k íránské islámské revoluci z roku 1979. Naopak íránská opozice je spojuje s íránskými demonstracemi z roku 2009. Íránci tehdy vyšli do ulic na protest proti výsledkům prezidentských voleb a znovuzvolení Mahmúda Ahmadínežáda.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stavu íránské opozice mluvila na Rádiu Česko arabistka Zora Hesová

„Dnešní demonstrace je první protestní akcí v Íránu po mnoha měsících. Místní opozice je oslabena, většina jejích vůdců je ve vězení, ostatní jsou v domácím vězení. Opozice nyní nemá větší šance na zvrat situace,“ uvádí arabistka Zora Hesová a dodává:

„Revolta v arabských zemích bude nadále aktivizovat íránskou opozici. Ještě větší dopad ale může mít to, že i Írán se potýká s hospodářskými problémy, snižuje dotace na základní potraviny a energii. To vše by mohlo určitým způsobem opozici pomoci. V dohledné době se to ale nestane.“

Jaromír Marek, Ondřej Houska, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme