Teherán chce přehodnotit vztahy s MAAE

Íránský parlament zváží styky s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii. Podle íránských médií to oznámil šéf parlamentního výboru pro národní bezpečnost a zahraniční politiku Alaeddín Borúdžerdí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská islámská republika

Íránská islámská republika | Foto: Emanuel Macoun

Rada bezpečnosti OSN předtím schválila další, v pořadí čtvrtou sérii sankcí proti Íránu. Důvodem je jeho neochota omezit jaderný program, ukončit obohacování uranu, proces, který lze využít k výrobě jaderné zbraně.

Spojené státy rozhodnutí Rady bezpečnosti uvítaly, přestože požadovaly tvrdší postih - prezident Barack Obama k tomu řekl: "Rezoluce zavádí zatím nejtvrdší sankce, jaké kdy byly na íránskou vládu uvaleny," řekl Obama. Jak dodal, mezinárodní společenství tak dalo jasně najevo, že chce zastavit šíření jaderných zbraní.

Debata o účinnosti

Írán naproti tomu tvrdí, že sankce nic nezmění, a teď chce tedy přehodnotit styky s MAAE. Zahraničně politický analytik ČRo Milan Slezák ve Světě o třetí předpověděl, že už v minulosti nebyla spolupráce Íránu s MAAE jednoduchá a může se dál zhoršit. „Dovedu si i představit, že Írán úplně přeruší spolupráci a měl by precedent, protože přesně to udělala Severní Korea, která byla, stejně jako Írán, signatářkou smlouvy o nešíření jadrných zbraní.“

Přehrát

00:00 / 00:00

další kolo sankcí vůči Íránu zhodnotil zahraničně politický analytik ČRo Milan Slezák ve Světě o třetí

Sankce rozšiřují o 40 firem okruh společností, jejichž aktiva by měla být zmrazena kvůli podezření, že pomáhají rozvíjet íránský jaderný program. Rezoluce také rozšiřuje zbrojní embargo vůči Íránu a vyzývá státy OSN, aby neposkytovaly palivo nebo přístavní služby plavidlům, která přepravují zakázaný náklad do Íránu.

Změna u Mosky a Pekingu

Sankce nepovažuje Slezák za tvrdý postih, ale je to dosud nejtvrdší kolo sankcí. „Byly schváleny tím, že se vytvořila širší protiíránská fronta. Na stranu Západu se přiklonila Číma i Rusko.“

„To, co Írán potřeboval k jaderné zbrani, to si už dávno mohl pořídit. Navíc zná cesty, jak sankce obejít,“ připomněl Slezák.

V uzbeckém Taškentu dnes začal summit Organizace zemí šanghajské spolupráce a Rusko prý připravilo návrh rezoluce, která fakticky blokuje účast Íránu v této asijské regionální organizaci. Slezák k tomu řekl, že postoj Moskvy k Teheránu se mění. Rusko má větší obavy než v minulosti, že Írán směřuje k jaderné zbrani.

„Rusko také řeklo, že zmrazuje dodávku protiraketového systému S 300, proti které protestoval Západ.“

Podle Slezáka se dá také očekávat zkomplikování vztahů Íránu s Čínou. Připomněl také provázanost mezi potřebou íránské ropy pro Moskvu i Peking a na druhé straně možnost investic obou zemí do íránského ropného průmyslu.

Milan Kopp, Milan Slezák, Martin Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme