Teherán chce přehodnotit vztahy s MAAE
Íránský parlament zváží styky s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii. Podle íránských médií to oznámil šéf parlamentního výboru pro národní bezpečnost a zahraniční politiku Alaeddín Borúdžerdí.
Rada bezpečnosti OSN předtím schválila další, v pořadí čtvrtou sérii sankcí proti Íránu. Důvodem je jeho neochota omezit jaderný program, ukončit obohacování uranu, proces, který lze využít k výrobě jaderné zbraně.
Spojené státy rozhodnutí Rady bezpečnosti uvítaly, přestože požadovaly tvrdší postih - prezident Barack Obama k tomu řekl: "Rezoluce zavádí zatím nejtvrdší sankce, jaké kdy byly na íránskou vládu uvaleny," řekl Obama. Jak dodal, mezinárodní společenství tak dalo jasně najevo, že chce zastavit šíření jaderných zbraní.
Debata o účinnosti
Írán naproti tomu tvrdí, že sankce nic nezmění, a teď chce tedy přehodnotit styky s MAAE. Zahraničně politický analytik ČRo Milan Slezák ve Světě o třetí předpověděl, že už v minulosti nebyla spolupráce Íránu s MAAE jednoduchá a může se dál zhoršit. „Dovedu si i představit, že Írán úplně přeruší spolupráci a měl by precedent, protože přesně to udělala Severní Korea, která byla, stejně jako Írán, signatářkou smlouvy o nešíření jadrných zbraní.“
další kolo sankcí vůči Íránu zhodnotil zahraničně politický analytik ČRo Milan Slezák ve Světě o třetí
Sankce rozšiřují o 40 firem okruh společností, jejichž aktiva by měla být zmrazena kvůli podezření, že pomáhají rozvíjet íránský jaderný program. Rezoluce také rozšiřuje zbrojní embargo vůči Íránu a vyzývá státy OSN, aby neposkytovaly palivo nebo přístavní služby plavidlům, která přepravují zakázaný náklad do Íránu.
Změna u Mosky a Pekingu
Sankce nepovažuje Slezák za tvrdý postih, ale je to dosud nejtvrdší kolo sankcí. „Byly schváleny tím, že se vytvořila širší protiíránská fronta. Na stranu Západu se přiklonila Číma i Rusko.“
„To, co Írán potřeboval k jaderné zbrani, to si už dávno mohl pořídit. Navíc zná cesty, jak sankce obejít,“ připomněl Slezák.
V uzbeckém Taškentu dnes začal summit Organizace zemí šanghajské spolupráce a Rusko prý připravilo návrh rezoluce, která fakticky blokuje účast Íránu v této asijské regionální organizaci. Slezák k tomu řekl, že postoj Moskvy k Teheránu se mění. Rusko má větší obavy než v minulosti, že Írán směřuje k jaderné zbrani.
„Rusko také řeklo, že zmrazuje dodávku protiraketového systému S 300, proti které protestoval Západ.“
Podle Slezáka se dá také očekávat zkomplikování vztahů Íránu s Čínou. Připomněl také provázanost mezi potřebou íránské ropy pro Moskvu i Peking a na druhé straně možnost investic obou zemí do íránského ropného průmyslu.