Teherán obvinil Izraelce z úmyslu zavraždit íránského prezidenta Ahmadínežáda

Izrael chtěl za pomoci íránské exilové opozice zavraždit íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Podle agentury Fárs to prohlásil íránský ministr pro tajné služby. Izraelci údajně chtěli Ahmadínežáda zabít v době červnových voleb. Kontaktovali prý kvůli tomu íránskou opoziční skupinu, která je i ve Spojených státech na seznamu teroristických organizací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád | Foto: WorldNetDaily

Šéf íránské špionáže Gholám-Hosejn Mohsení Ežeí pro svá obvinění nepředložil žádné důkazy. Izraelští agenti se podle něj se žádostí o spolupráci při atentátu obrátili na Lidové modžáhidy. Tato marxisticko-islámská skupina v minulosti provedla i řadu teroristických útoků ve svaze o svržení íránského režimu a úzce spolupracuje se západními tajnými službami.

Lidoví modžáhidé si prý ale kladli pro pomoc Izraelcům podmínky. Mimo jiné chtěli záruky, že budou na západě vyškrtnuti ze seznamů teroristických skupin. Izraelci se prý s íránskou opozicí setkali v Egyptě a v Paříži. Proč k údajnému atentátu nedošlo ale íránský ministr Ežeí nevysvětlil.

Přečtěte si také:
Íránský politik Rafsandžání zpochybnil volby a vyzval k propuštění zatčených
Íránská revoluce je skončena
Írán: Chámeneí prodloužil lhůtu na podávání stížností proti výsledkům voleb
Volby v Íránu anulovány nebudou
Nejvyšší íránský vůdce se postavil za oficiální výsledek voleb
Izraelský soud pustil matku podezřelou z týrání syna do domácího vězení
Židovští fundamentalisté dál vyvolávají nepokoje v Jeruzalémě

Břetislav Tureček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme