Teherán souhlasí s kontrolou svého jaderného programu

Írán umožní jaderné inspekce a přestane obohacovat uran. Teherán tak ustoupil mezinárodnímu tlaku a přistoupil na požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii, která chce bezpodmínečně kontrolovat íránská nukleární zařízení. Teherán také podepíše dodatek ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamál Charrazí a Jack Straw | Zdroj: ČTK

Ministři zahraničí Velké Británie, Francie a Německa přijeli do Teheránu přesvědčit íránskou vládu, aby začala plně spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii. Ta dala Teheránu ultimátum do 31. října. Důvody pro to v televizi BBC sdělil šéf MAAE Muhammad Baradej: "Myslím, že je to mnohem lepší, než aby trvala nejistota ohledně povahy a rozsahu íránského nukleárního programu."

Jednání s Íránem probíhají už několik měsíců a jejich obtížnost v televizi BBC potvrdil i šéf britské diplomacie Jack Straw: "Diskuse, které jsme za poslední rok v Teheránu, Londýně i jinde s íránským ministrem zahraničí Kamálem Charrazím i ostatními členy íránské vlády vedli, byly konstruktivní, i když někdy velmi obtížné."

Írán by měl podle dnešního slibu podepsat dodatek ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní do 20. listopadu, čímž se stane 81. signatářskou zemí. Teherán zároveň zpřístupní jak své současné, tak i minulé jaderné aktivity.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme