Potetovaní zájemci o řidičský průkaz budou muset v Íránu podstupovat psychotesty

Zájemci o řidičský průkaz, kteří mají tetování, budou muset v Íránu ještě před žádostí o jeho vydání podstoupit psychologické testy. Informovala o tom v úterý agentura DPA s odvoláním na íránskou tiskovou agenturu IRNA. O řidičský průkaz pak budou moci požádat jen ti, kteří psychotest úspěšně absolvují.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tetování, ilustrační foto | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Tetování je způsob sebepoškozování a lidé, kteří to dělají, mohou trpět duševními poruchami,“ řekl agentuře IRNA mluvčí íránské policie.

Tetování je v Íránské islámské republice místními úřady i mnohými obyvateli považováno za známku „západní kulturní invaze“, která ohrožuje islámské hodnoty. U řady mladých lidí je tam ale stále populárnější, uvedla agentura DPA.

Modernizace zemí i diskreditace ideologií. Arabové a Turci se stále více odvracejí od islámu

Číst článek

Tetovací studia fungují v Íránu tajně, tatérům totiž hrozí pokuty i vězení. Mladí Íránci se nechávají tetovat mimo jiné podle svých oblíbených západních celebrit. „Pro tyhle mladé lidi už není nejdůležitější chodit do mešit, zajímají je hlavně sociální sítě i Hollywood. Trend udává Rihanna,“ řekl jeden z tatérů britskému deníku The Guardian.

Idolem íránské mládeže jsou často fotbalisté. Těm, co mají tetování, proto etická komise íránského fotbalového svazu opakovaně hrozí postihy. Na kobereček kvůli tomu několikrát musel i kapitán íránské fotbalové reprezentace Aškan Dadžagá, který má tetování na obou pažích.

Nechat se tetovat ale v Íránu není jen módní záležitost. „Pro některé Íránce je to způsob vzdoru vůči teokratickému státu. Ten může cenzurovat knihy, zakázat filmy, ale nemůže vymazat lidem z těla tetování,“ citoval před několika měsíci íránského tatéra deník The Guardian.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme