Odveta za rakety mířící k Tel Avivu. Izrael bombardoval sídla radikálů z Hamásu

Izrael v pátek nad ránem bombardoval sídla radikálního hnutí Hamás v Pásmu Gazy v reakci na vystřelení dvou raket směrem na Tel Aviv. Při odvetě za první útok na izraelské přímořské město po pěti letech bylo zasaženo 100 pozic Hamásu. Je mezi nimi místo, kde radikálové sestavují rakety, nebo komplex, odkud řídí své aktivity na okupovaném Západním břehu Jordánu, uvedla armáda v prohlášení.

Tento článek je více než rok starý.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izrael bombardoval Gazu v odvetě za rakety mířící na Tel Aviv.

Izrael bombardoval Gazu v odvetě za rakety mířící na Tel Aviv. | Foto: Mohammed Salem | Zdroj: Reuters

Zranění utrpěli čtyři lidé, avšak Hamás útoky předpokládal a objekty, na něž Izraelci cílili, byly předem evakuovány.

Hamás i další menší palestinská skupina odpovědnost za útok na Izrael odmítly. Panují obavy, že by akce obou stran mohly vést k novému kolu násilností v neklidném regionu.

Izraelská armáda po prvním vyšetřování útoků na Tel Aviv došla k závěru, že rakety byly zřejmě vypáleny omylem při údržbě.

Podle izraelské armády předcházelo útoku na Gazu vypálení dvou raket, z nichž jedna skončila v moři a druhá byla sestřelena. | Foto: Mohammed Salem | Zdroj: Reuters

Výbor, který svolává pravidelně k hranici Pásma Gazy a Izraele každý pátek protiizraelské protesty, páteční akci zrušil. V prohlášení uvedl, že se pochod k hranici ruší, aby se předešlo dalšímu stupňování násilí a případným obětem na palestinské straně. Manifestace ale mají pokračovat v příštích týdnech.

Egyptští prostředníci, kteří většinou vstupují do hry při konfliktech mezi Izraelem a Hamásem, oznámili, že od pátečních 8.00 místního času (7.00 SEČ) platí příměří. Izrael tuto informaci zatím nepotvrdil.

Sirény po pěti letech

Podle izraelské armády předcházelo útoku na Gazu vypálení dvou raket, z nichž jedna skončila v moři a druhá byla sestřelena. V Tel Avivu se podle deníku The Jerusalem Post kvůli blížícím se střelám poprvé od roku 2014 rozezněly varovné sirény, město však zasaženo nebylo.

Premiér Benjamin Netanjahu svolal krizové zasedání bezpečnostních činitelů a krátce nato vzlétly izraelské vojenské letouny a zasáhly „teroristické cíle“ ve střední a jižní Gaze. Podle místních médií se cílem stalo několik předem evakuovaných budov a námořní základny Hamásu.

Netanjahu označil televizi Hamásu za teroristickou organizaci. ‚Izrael ponese odpovědnost‘, zní z Al-Aksá

Číst článek

Organizace ovládající Gazu v prohlášení uvedla, že útok na Tel Aviv nebyl jejím dílem. Mluvčí izraelské armády sice připustil, že autoři útoku nejsou známi, Hamás je však podle něho odpovědný za to, co se v Pásmu děje.

The Jerusalem Post napsal, že za vypálením raket je zřejmě hnutí Islámský džihád, to však odpovědnost rovněž odmítlo.

V Izraeli se blíží volby a mnozí politici volají po co nejtvrdší odplatě. Ministr školství Naftali Bennett vyzval Netanjahua, aby nařídil likvidaci vedení Hamásu. „Vyzývám Netanjahua, aby armáda kabinetu předložila plán na porážku Hamásu,“ řekl. Někdejší náčelník generálního štábu armády Benny Ganc, který nyní kandiduje do dubnových voleb, řekl, že odpověď musí být „zásadní a tvrdá“. „Je to další incident podobný těm, které jsme zažívali v nedávných měsících. Proti tomuto ohrožení izraelské bezpečnosti a suverenity musíme zasáhnout rozhodně,“ řekl Ganc.

Palestinci kontrolují rozbombardovanou část. | Foto: Mohammed Salem | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme