'Těla sežehnutá k nepoznání, slunce zakryl černý dým.' Teror v Mogadišu na vlastní oči

"Takovou zkázu jsme ještě nikdy neviděli. Dokonce ani v nočních můrách. Na ten příšerný pohled nikdy nezapomenu," říká šéf záchranné služby v Mogadišu nejhorší teroristický útok v dějinách Somálska, který zahubil nejméně 300 lidí. "Mezi mrtvými jsem viděl lidi, které jsem každý den potkával na ulicích," popsal Abdulkadír Abdíráhman pro stanici Al-Džazíra.

Svědectví z místa Mogadišu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sobotní teror v Mogadišu: obyvatel města prchá kolem hořících vozidel. | Zdroj: Reuters

Pro záchrannou službu v somálském Mogadišu to byl hodně odpočinkový den: sobota, všude klid, skoro žádná práce.

Ředitel tamní záchranné služby Abdulkadír Abdíráhman se ve své kanceláři věnoval běžné denní agendě. Jenže najednou bylo všechno jinak.

Silnice zalitá krví

"Uslyšel jsem ohlušující ránu. Všechno se začalo třást. Nic tak hlasitého jsem nikdy neslyšel. Během několika minut zahalil oblohu černý dým, zakryl dokonce i slunce," popsal Abdíráhman reportérovi Al-Džazíry.

Okamžitě začal jednat. "Zvedl jsem telefon a svolal zbytek týmu. Nemusel jsem nikomu vysvětlovat, co se stalo - všichni to slyšeli."

Nejtragičtější útok v dějinách Somálska. Při výbuších v Mogadišu zahynulo nejméně 300 lidí

Číst článek

Svolaní zdravotníci si hned pospíšili na místo výbuchu. To, co tam spatřili, jim vyrazilo dech - s ničím takovým za celé roky svého působení nesetkali.

"Takovou zkázu jsme ještě nikdy neviděli. Dokonce ani v nočních můrách," říká Abdíráhman. "Všude, kam jsme se podívali, byly mrtvoly. Kamkoli jsme se otočili, tam volali o pomoc zranění lidé. Nikdy bych si nepomyslel, že zažiju něco takového."

Z okolních budov zůstaly jen trosky. "Byly úplně zničené, hroutily se. Auta byla spálená a převrácená. A (silnici) pokrývaly kusy lidských těl, krev a oblečení," popsal šéfzdravotník.

Pro Reuters v pondělí potvrdil, že teror v somálském hlavním městě má na svědomí už 300 lidských životů - a že počet obětí ještě vzroste, protože někteří lidé se stále pohřešují.

Pod krveprolití v Mogadišu se dosud nepodepsala žádná teroristická organizace. Somálské úřady však již "barbarský" sobotní útok prohlásily za nejhorší atentát v dějinách země, a Abdíráhman naprosto souhlasí. "Naše země nikdy nezažila nic, co by se tomu byť jen podobalo," řekl Al-Džazíře.

Město v panice

Hrůzné výjevy, jichž se stal svědkem, prý už nikdy nevyžene z hlavy. "V jednom ze shořelých minibusů byli mladí studenti, kteří se vraceli ze školy - jejich sežehnuté ostatky zamotané do zbytku toho vozidla. Na ten příšerný pohled nikdy nezapomenu."

Obětí bylo tolik, že kapacity zasahujících zdravotníků ani zdaleka nestačily. "Měli jsme tam deset sanitek - ne dost, abychom zvládli odvézt všechny zraněné a mrtvé. Těla (obětí) byla zdevastovaná k nepoznání. Nešlo ani rozpoznat, které patřilo muži a které ženě."

Elitní bojovník proti teroru: Vyhodit se do vzduchu? Ubývá těch, co to tlačítko zmáčknou

Číst článek

Mogadišu po útoku zachvátila panika, což záchranářům ještě víc zkomplikovalo práci. "Všichni ve městě se snažili dovolat své rodině a přátelům, jestli jsou v pořádku. Zahltili (telefonní) síť a my ze záchranky jsme nemohli komunikovat ani spolu, ani s nemocnicemi. Ty byly naprosto přeplněné, nezbývalo jim, než aby zranění byli ošetřováni na chodbách; jinde už pak nebylo místo," líčí Abdíráhman.

Somálská vláda vyhlásila v zemi třídenní smutek. "Město truchlí," přitakává ředitel záchranné služby. "Mezi mrtvými jsem viděl lidi, které jsem každý den potkával na ulicích. Každý domov v Mogadišu o někoho přišel: buď přímo o člena rodiny, nebo aspoň o známého."

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme