Mobily měly být nedobytné, zločince ale přivedly do vězení. Policie si živě četla o plánech vražd i drogách

Zločinci z nejrůznějších koutů světa si mysleli, že jsou díky kódovaným telefonům od společnosti Sky Global v bezpečí, bez okolků si tak mezi sebou posílali zprávy o plánovaných dodávkách drog, fotky ukořistěných peněz a dokonce i snímky mrtvol. Jak se ale později ukázalo, šifrovaný systém nebyl tak nenapadnutelný, jak se původně zdálo. V reálném čase totiž zprávy četli nejen cíloví příjemci, ale také policisté v Belgii a dalších zemích.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odhalení kódovaných zpráv jen Belgii vedlo k zadržení celkem 500 podezřelých a zabavení několika desítek tun kokainu

Odhalení kódovaných zpráv jen Belgii vedlo k zadržení celkem 500 podezřelých a zabavení několika desítek tun kokainu | Zdroj: Reuters

Na přílišnou důvěru v šifrované zprávy systému Sky ECC začátkem letošního roku doplatili i zločinci ze Srbska, když plánovali zavraždění nepohodlného soudce.

Zločinci si ji oblíbili, aplikace jim však dláždila cestu za mříže. Příběh ‚dokonalé‘ operace zrozené v FBI

Číst článek

Přes kódovanou komunikační síť si srbští nájemní vrazi psali o tom, jak by směr větru a vzdálenost ostřelovače mohly ovlivnit dráhu kulky, která měla soudce umlčet. Mezitím po telefonu plánovali, jak z místa činu nepozorovaně utéct.

Aniž by o tom věděli,  jejich zprávy po celou dobu blikaly také na obrazovkách počítačů tajné policejní jednotky v Belgii, které se podařilo do sítě Sky ECC nabourat. Belgičané okamžitě uvědomili kolegy v Srbsku, kteří soudce následně odvedli do bezpečí.

Tento příběh je pouhým střípkem toho, čeho vyšetřovatelé díky dešifrování systému Sky ECC dosáhli. Speciálně upravené telefony se zabezpečenou chatovací aplikací a deaktivovanými funkcemi, jako je foťák nebo mikrofon, využívali zločinci z celého světa a s jejich pomocí dokázali zaplavit de facto celou Evropu kokainem, začátkem letošního roku ale spadla klec.

Už během března informovaly zahraniční deníky o úspěšné akci belgické policie, které se podařilo prolomit systém Sky ECC, který se prezentuje jako nejbezpečnější komunikační platforma na světě. Díky tomu pak belgičtí policisté dokázali rozprášit zločineckou síť a zorganizovat největší zátah ve své historii, během kterého zabavili 17 tun kokainu, zbraně, auta, policejní uniformy i 31 milionů korun v hotovosti.   

Jak celý systém fungoval a za jakých okolností došlo k jeho prolomení, nyní popisuje americký deník The Wall Street Journal, který vyzpovídal vyšetřovatele z Belgie i amerického Úřadu pro potírání drog známého pod zkratkou DEA. Ti infiltraci sítě Sky označují za jeden z největších úspěchů, jaké se jim v boji proti podobným šifrovaným platformám podařily.

Díky prolomení sítě totiž policisté nashromáždili zhruba miliardu zpráv z několika desítek tisíc zařízení po celém světě. Jen v Belgii navíc odhalení kódovaných zpráv vedlo k zadržení celkem 500 podezřelých a zabavení několika desítek tun kokainu. Podle Scotta Albrechta, který do července působil jako atašé DEA v Belgii, tak síť Sky ECC lze označit za zcela „monstrózní“.

Místo celebrit zločinci

Vše začalo v roce 2018, když se belgické policii začaly dostávat do rukou mobilní telefony, jejichž obsah jí ale zůstával skrytý. Jednalo se o „kryptotelefony“ se sofistikovaným kódovaným systémem od společnosti Sky Global, které měly vypnuté nejen GPS, ale také kamery a mikrofony.

Mezinárodní trestní soud dočasně zastavil vyšetřování filipínské války proti drogám

Číst článek

Systém Sky ECC, který se prezentuje jako nejbezpečnější komunikační platforma na světě, má vlastní servery, vlastní SIM karty a ovládá telefony na dálku, zprávy a další obsah telefonu je proto možné na dálku také vymazat.

Díky těmto funkcím si „nedobytné“ telefony našly zákazníky po celém světě – od Evropy a Spojených států, přes Kolumbii až po Blízký východ. Podle belgických žalobců se přitom jedna čtvrtina těchto zabezpečených zařízení nacházela v Belgii a Nizozemsku, tedy dvojici zemí, které jsou označovány za vstupní brány kokainu do Evropy.

Samotná firma se sídlem v kanadském Vancouveru tvrdila, že její telefony jsou určené hlavně pro lidi usilující o ochranu svých údajů, jako jsou například celebrity. Jak se ale později ukázalo, telefony s pololetním předplatným ve výši až 2500 dolarů (přibližně 57 tisíc korun) byly používány především zločineckými sítěmi v čele s drogovými kartely.

Bezpečností si byla jistá i samotná společnost, která nabídla pět milionů dolarů tomu, kdo se dokáže do jejího systému nabourat. Jak se ale ukázalo, telefony nebyly tak zabezpečené, jak strůjci platformy i její uživatelé doufali.

Fotky mrtvol i kokainu

Na dešifrování telefonů začaly belgické úřady spolupracovat s vyšetřovateli z Francie. Nejprve se jim podařilo rozklíčovat takzvaná metadata včetně přezdívek uživatelů nebo názvů jednotlivých chatovacích skupin, obsah zpráv ale přečíst nedokázali. To se zlomilo, až když oslovili hackerský tým z Austrálie. Právě hackeři z druhé strany zeměkoule konečně našli způsob, jak zprávy dešifrovat.

Boj proti šíření dětského porna online má trhliny. Facebook by mohl sledovat i ‚běžný‘ sexting lidí

Číst článek

„To byl zlatý grál,“ cituje deník WSJ slova belgického ministra spravedlnosti Vincenta Van Quickenborneho.

V polovině letošního února tak vyšetřovatelé mohli zahájit operaci, během které se na základě odtajněných zpráv snažili dopadnout zločince nejen z Belgie. Zprávy, které si mezi sebou členové kartelů a gangů posílali, si vyšetřovatelé četli de facto v reálném čase.

Desítky policistů z Bruselu a belgického přístavního města Antverpy, které je považováno za jednu z hlavních vstupních cest kokainu do Evropy, společně s týmy z Francie a Nizozemska sledovaly konverzace klíčových zločinců, na něž měli políčeno. Zprávy a fotografie, které si vzájemně posílali, přitom ohromily i zkušené vyšetřovatele.

Uživatelé systému Sky ECC, kteří byli naprosto přesvědčení o jeho nedobytnosti, si mezi sebou posílali fotky mrtvol, uříznutých hlav a dalších částí těla, ale také obrázky balíků s kokainem a hromady ukořistěných peněz.

V jedné z konverzací také uživatel sdílel fotografii oběti, kterou měl mučit. Další si zase postěžoval, že nemůže najít muže, kterého měl zbít. Krátce na to ale dostal nové instrukce: „Tady jsou fotky manželky. Můžeš jí zlomit nohy.“

Dešifrování zpráv nicméně belgickým úřadům poodhalilo také nové metody včetně záběrů z laboratoří, které Kolumbijci používají k získání kokainu ukrytého v ovocných šťávách nebo panenkách na hraní.

„Při vyšetřování musíte obvykle hodně kopat, abyste našli alespoň malý kousek zlata. Tady jsme ale měli otevřený celý zlatý důl,“ popisuje belgický federální prokurátor Frédéric Van Leeuw.

Utajovaná zpráva z Belgie: Policie věděla o radikalizaci bratrů Abdeslamových rok před terorem v Paříži

Číst článek

Konec operace

Během sledování zpráv v přímém přenosu se týmy vyšetřovatelů musely mnohokrát rozhodovat, jestli nabyté informace rovnou využít a podniknout proti zločincům razii, nebo ještě počkat a těžit ze zpráv dál.

Vždycky ale zakročili ve chvíli, kdy se dostávaly do ohrožení lidské životy. V jednom z případů například zprávy ukazovaly, že se zločinecký gang v Kanadě chystá mučit svého zajatce. Belgičané proto okamžitě zavolali kanadským kolegům, aby se vydali na místo a zasáhli.

Začátkem března se ale úřady rozhodly operaci ukončit. Poté, co belgická policie zabavila velkou zásilku drog v Antverpách, se mezi zločinci totiž rozhořel spor. Na platformě Sky ECC pak jednoho z dosavadních partnerů obvinili, že zásilku ukradl, a rozhodli se ho zabít. Úřady nechtěly riskovat vypuknutí většího násilí, proto se rozhodly zakročit.

Druhý březnový týden tak belgická policie zahájila největší zátah ve své historii – do více než 200 prohlídek po celé zemi se zapojilo 1600 belgických policistů, kteří zadrželi celkem 48 podezřelých.

O tři dny později pak americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že ředitel Sky Global a jeho spolupracovník čelí několika obviněním včetně podílu na obchodu s drogami. Soud na ně následně vydal zatykače a internetová doména společnosti skončila v rukou amerických úřadů. Tento krok následně vedl k vypnutí celé sítě a veškerých služeb Sky ECC.

Dešifrování telefonů však nese ovoce dodnes. Od březnových razií belgická policie identifikovala asi 2500 podezřelých a stovky dalších zadržela. Vyšetřovatelé ale přiznávají, že se zločinci novým podmínkám snadno přizpůsobují, vymýšlí nové cesty komunikace a vznikají i nové šifrované platformy.

„Je to jako ta hra, kdy se snažíte udeřit krtka do hlavy. Jednu trefíte, pak ale přijdou další dvě,“ stěžuje si Scott Albrecht.

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme