Televize Al Džazíra expanduje. Od pátku vysílá také na Balkáně

Z každého úhlu, ze všech stran. Pod tímto sloganem začne v pátek večer vysílat stanice Al Džazíra Balkán. Regionální stanice, která má přinášet nezávislé zpravodajství v zemích bývalé Jugoslávie. Televize vysílá ze Sarajeva s pobočkami v Bělehradě, Záhřebu a Skopje. Doplní je síť zpravodajů v okolních zemích i po celém světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Newsroom televizní stanice Al Džazíra | Foto: Licence Public Domain, volné dílo

Do stojatých vod balkánských médií vplul arabský dravec, který vyplní dosud neobsazený prostor televize, která vysílá pro celý Balkán.

Al Džazíra může projekt uskutečnit díky jazykovým předpokladům regionu, kde kromě Kosova, Makedonie a Slovinska mluví všichni stejným jazykem, který vychází ze srbochorvatštiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dorazin AlDzazira.mp3

Multietnická skladba a profesionalita novinářů i nemalé peníze katarského emirátu, který Džazíru vlastní, mají zaručit národnostní nestrannost a hlavně nezávislost na politicích nebo magnátech, kteří ovládají celý balkánský mediální prostor.

Více než 50 prvních zaměstnanců mezinárodní televizní stanice proto prošlo náročnými testy a školením v anglickém i arabském vysílání Al Džazíry.

Dokument blízkovýchodního zpravodaje ČRo Břetislava Turečka: Al-Džazíra – fenomén nejen arabského světa

Televize má vlastní novinářské standardy. Redaktoři v terénu například nesmějí nic komentovat ani hodnotit. Vyloučit by se tím mělo také pro islámské zabarvení vysílání, které podle zahraničního zpravodaje ČRo Martina Dorazína bylo patrné v arabském vysílání Al Džazíry.

Stanice se ve svém vysílání také v poslední době věnuje tématu lidských práv a otázkám demokracie.

Zpočátku bude kanál Al Džazíra Balkán vysílat pouze 6 hodin denně, postupně by se vysílání mělo rozšířit až na kontinuální 24 hodinový proud.

Al Džazíra Balkán dostala nejmodernější technické vybavení a bude vysílat v HD kvalitě z nové družice Eutelsat W3C, v kabelových televizích a na internetu.

Martin Dorazín, Hanka Shánělová, Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme