Televize vysílá v Británii už 70 let

2. listopadu uplyne sedmdesát let od zahájení televizního vysílání BBC, vůbec prvního ve světě. Jaké byly začátky televize v Británii? Kdo byl jejím hlavním průkopníkem? Zajímavosti nejen o počátcích televizního vysílání ve Spojeném království nabízí tamní spolupracovník Radiožurnálu Milan Kocourek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První léta televize BBC

První léta televize BBC | Foto: Archiv ČRo

Znělka večerního televizního zpravodajství BBC s hlavními body zpráv. Zprávy BBC se podle názoru celé řady zahraničních pozorovatelů vyznačují nezaujatostí pro názor druhé strany, tedy té, s kterou případně nesouhlasíme. I sám profesor Tomáš Garrigue Masaryk, který za první světové války nalezl v Londýně příhodné místo pro svůj odboj, poznamenal, že Britové ve svých zpravodajstvích věnují místo také odpůrcům a jejich názory prezentují poctivě.

Začátky britské televize je možné vystopovat do roku 1873. Tehdejší výzkum ukázal, že světlo je možné přeměnit na elektrické impulzy, které lze přenášet na určitou vzdálenost a pak je znovu převést ve světlo. Tento poznatek byl důsledkem objevu, že elektrické vlastnosti nekovového prvku selenia se mění podle množství světla, jemuž je selenium vystaveno. Hlavní nesnáz spočívala v rozdělení obrazu, tak aby nekonečné množství kombinací světla a stínu mohlo být přenášeno a reprodukováno. V roce 1908 bylo zjištěno, že pro přenášení a příjem obrazu je nejvhodnější katodová trubice anglickou zkratkou CRT, pro kterou se ustálil název obrazovka.

Průkopníkem televize byl elektrotechnik John Logie Baird, rodák z Helensburghu v západním Skotsku. Vystudoval elektrotechniku na univerzitě v Glasgově a pak se přestěhoval do Hastingsu v jihovýchodní Anglii, kde začal zkoumat možnosti televize. První veřejnou ukázku funkce televize připravil v Londýně 27. ledna 1927, kdy provedl přenos obrazu lidského obličeje. Obrazovka jeho přístroje byla rozdělena do třiceti řádků skenovaných mechanicky.

Jeho systém převzalo BBC pro své pokusné vysílání v roce 1929 s tím, že od roku 1936 se přešlo na Bairdův dvousetčtyřicetiřádkový. O rok později se BBC rozhodlo pro systém o 405 řádcích firmy Marconi-EMI, který už měl skenování elektronické. Pravidelné vysílání televize BBC bylo zahájeno 2. listopadu 1936. Ale divácká obec byla malá. Vysílání bylo přerušeno po vypuknutí války na podzim roku 1939 a obnoveno až po válce. V roce 1950 televize BBC vysílala 30 hodin týdně, ale do pěti let se počet vysílacích hodin zvýšil na padesát. Britové začali kupovat televizory ve značném množství zvláště pro královninu korunovaci roku 1953, která byla vysílána v přímém přenosu.

Dnes jsou domácnosti bez televizoru spíš výjimkou, než pravidlem. Přechází se pomalu na digitální televizi , kterou mají zhruba dvě třetiny britských domácností. Nicméně z průzkumů vyplývá, že mezi mladými lidmi sledovanost televize klesá. Vloni téměř tři procenta mladých ve věkové kategorii od 16 do 24 let přestalo mít o televizi zájem. Výrobci televizorů to vysvětlují jednak větší sledovaností dévédeček, jednak sílícím zájmem o hry.

A budoucnost televize? Digitál, digitál. Ale přiznám se vám, že digitální televizor dosud nemám. Moje stará analogová "filipska" funguje ke všeobecné spokojenosti naší domácnosti. Jestliže vydrží do roku 2010, tak nás jednoduše vypnou spolu se zbytkem analogové Británie. Ani se na to s rodinou netěším. Na starou "filipsku" jsme si zvykli a máme ji rádi.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme